Odpowiedzi

2010-03-17T12:24:14+01:00
Pluskwiaki są owadami bardzo zróżnicowanymi morfologicznie. Najmniejsze mają ok. 0,5 milimetra, większość osiąga kilka centymetrów, a największe ok. 10 centymetrów długości. Charakteryzują się narządami gębowymi kłująco-ssącymi, którymi pobierają pokarm płynny. Na ogół przechodzą przeobrażenie niezupełne. Zasiedlają środowiska wodne i lądowe.
Rozróżniamy pluskwiaki różnoskrzydłe i równoskrzydłe:
Pluskwiaki różnoskrzydłe to wodne i lądowe owady mające przednie skrzydła przekształcone w tzw. półpokrywy. Tylne skrzydła są błoniaste. Są drapieżnikami lub pasożytami zwierząt.
Pluskwiaki równoskrzydłe mają zwykle dwie pary błoniastych skrzydeł i żywią się głównie wysysanym sokiem roślin (fitofagi).
Przykładowe rodziny:
dziubałkowate (Anthocoridae)
korowcowate (Aradidae)
kowalowate (Pyrrhocoridae)

Kowal bezskrzydły
(Pyrrhocoris apterus)
Kowal bezskrzydły to pospolity w Polsce owad z rzędu pluskwiaków, o charakterystycznym - czerwonym zabarwieniu z czarnymi plamkami, żyjącym w dużych grupach. Należy do rodziny kowalowatych. Można je zobaczyć w nasłonecznionych miejscach u podstawy pni drzew, płotów. występują tylko z pierwszą parą skrzydeł lub dwoma (polimorfizm).

Długość ciała: 1 cm
Występowanie
Europa, Północna Afryka, Azja, bardzo pospolity w Polsce
Pokarm
Wszystkożerne. Żywią się sokami roślin i martwych owadów i mięczaków.
Rozmnażanie
Samica składa jaja w podłożu. Z jaj w czerwcu wykluwają się larwy. Podczas kopulacji owady samiec i samica poruszają się szczepione odwłokami.
Zachowanie
Żyją w skupiskach blisko drzew. Dorosłe owady zimują.