Zadanie z podręcznika między nami 6 strona 156 zad 4b
Tekst do zadania;
Janosik, Juraj Janosik, chłop słowacki, urodzony w 1688 roku we wsi Terchova, od 1711 harnaś, przywódca bandy zbójeckiej złożonej z około 30 osób działającej na ziemiach słowackich, a nie na Podhalu, jak mówi legenda. Został skazany na śmierć i stracony w 1713roku.
Mimo że za życia był mało znany, po śmierci Janosik stał się bohaterem legendy i pieśni ludowych, postacią wyidealizowaną. szlachetnym rozbójnikiem zabierającym pieniądze bogatej szlachcie oraz kupcom i rozdając zdobyte łupy ubogim.


4b }Napisz własną wersję legendy o JAnosiku. Wykorzystaj powyższy tekst, wiersz Jana Kasprowicza i drzeworyt Władysława Skoczylasa.

PROSZĘ O NIE KOPIOWANIE PRACY Z INNYCH STRON !!!!!
ZA DOBRĄ PRACE DAJE NAJLEPSZĄ !!!!!
PROSZĘ O MINIMUM 2 STRONY ZESZYTU!
PROSZE BARDZO WAŻNE JAK NAJSZYBCIEJ!!!!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T15:58:05+01:00
Na dawnych ziemiach słowackich żył sobie zbój o nazwie Janosik inni nazywali go też Juraj Janosik i Chłop Słowacki . Urodził się w 1688 roku we wsi Terchova . Do 1711 roku wiódł normalne życie . Od 1711 roku stał się harnasiem . Stał się nim dlatego bo ktoś go wydał że pobił straż królewska .
Wtedy król się wkurzył i kazał wrzucić go do lochów . Był tam przez tydzień dopóki król nie zażyczył sobie pomnika . Kazał wybrać najsilniejszych . Kiedy pracowali przyjechała księżniczka . On z więźniami wykorzystali sytuacje i uciekli . I od wtedy on stał się przywudzcom 30 osobowej bandy rabuśi . Którzy dawali biednym , a rabowali biednych . Król skazał go na śmierć . A dopiero po dwóch latach go złapali czyli w 1713 roku . Za życia był mało znany ale teraz są o nim książki i filmy .
21 3 21