1. Dlaczego opony kuł samochodowych mają nacieńcia . Czym się różnią opony zimowe od letnich . ?
2. Wybrałeś się na lodowiec , jakie buty i dlaczego założysz . ?
3. Jesteś kierowcą dlaczego w swoim samochodzie oprócz łopatki masz także woreczek z piaskiem . ?
4 . Co by się stało z zegarkiem , gdyby do jego części dostały się odrobinki piasku . ?

PILNEEE . :) !!!

2

Odpowiedzi

2010-03-17T13:57:52+01:00
1. Koła mają nacięcia, ponieważ ,,różnorodnosć" faktury powierzchni koła zwiększa jego przyczepność i dzięki temu auto ma mniejsze prawdopodobieństwo na spowodowanie wypadku. Opony letnie i zimowe różnią się ,,wzorkami", nacięcia te są dostosowane do warunków pogodowych.

2. Warto wybrać odpowiednie do tego buty, czyli z ,,haczykami", dzięki temu buty nie będą się ślizgać, a także z różnymi rowkami i nacięciami na podeszwie.

3. Potrzebny jest piasek i łopatka, gdyż może się zdarzyć, że (w czasie zimy, gdy pada dużo śniegu) nie będzie mozna ruszyć - koła będą się kręciły w miejscu. wtedy warto podsypać iejsce dookoła kól piaskiem, można wtedy wyjechać.

4.Gdy do zegarka dostanie się trochę piasku, jego części się będą ,,tarły" i może dojść do zatrzymania wskazówek.
2010-03-17T14:08:52+01:00
1. Mają nacięcia , aby odprowadzać spod kół wodę lub błoto , co zapewni lepszą przyczepność do podłoża i zmniejszy ryzyko poślizgu . Opony zimowe mają nacięcia większe i są wykonane z bardziej miękkiej gumy , co umożliwia leprzą przyczepność do podłoża.
2.Na lodowcu w normalnych butach mielibyśmy bardzo słabą przyczepność do lodu , zbyt mała siła tarcia , dlatego nasze buty powinny być zaopatrzone w tzw. raki , czyli metalowe kolce , które wbijając się w lód zapewnią nam dobrą przyczepność.
3.Piasek jest potrzebny do posypania pod koła napędowe gdybyśmy nie mogli ruszyć z miejsca. Po prostu piasek w znaczący sposób zwiększa tarcie i możemy jechać dalej . :-)
4.Zegarek przestał by "chodzić" . Drobinki piasku zablokowałyby mechanizm poprzez wniknięcie między ząbki trybów i poprzez zwiększenie tarcia osi na których osadzone są tryby.