Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-03-21T14:15:00+01:00
Starożytni Grecy wyjaśniali zjawisko zmiany pór roku poprzez stworzenie mitu.
Według niego w starożytnej Grecji opowiadano historie o pięknym Narcyzie, który nie chciał odwzajemnić miłości do pięknej nimfy Echo. Nemezis ukarała go miłością do własnej osoby. Narcyz, umarł z tęsknoty i miłości do własnego odbicia w tafli wody. Według tej legendy na jego grobie wyrósł kwiat, nazwany Narcyzem. Nie można było go zrywać, lecz jego niezwykła uroda zachęciła do tego młodą Korę - córkę Demeter (bogini urodzaju, płodności i rolnictwa). Gdy ta dziewczyna to zrobiła rozwarła się ziemia i wyłonił się z niej Hades - bóg podziemi. Porwał on ją do swojego Tartaru, aby została jego żoną o imieniu Persefona.
Zatrapiona Demeter długo szukała swojej córki. W tęsknocie i rozpaczy chodziła ona po świecie, a słońce, kwiaty, drzewa zniknęły z tego świata. Nastały mrozy i szarość. W końcu jednak Persefona ubłagała męża, by mogła znów spotkać się z matką. Gdy to nastąpiło Demeter ubłagała Zeusa, by przez dwie trzecie roku Kora była na ziemi, a jedną trzecią spędzała w Tartarze.
Tak oto, kiedy jej córka jest u Hadesa jako Persefona, na ziemi panuje zima, a gdy wraca nadchodzi wiosna i lato. gdy zbliża się do powrotu Kory do Tartaru robi się coraz zimniej i szarzej i trwa jesień.
213 2 213