Odpowiedzi

2009-10-26T17:07:28+01:00
Jacek Soplica, czyli ksiądz Robak, to bohater epopei narodowej pt.''Pan Tadeusz'' Adama Mickiewicza. Pochodził ze średnio zamożnej szlachty, miał młodszego brata Sędzięgo.
W młodości Jacek Soplica był bardzo przystojnym mężczyzną, który cieszył sie zainteresowaniem u płci przeciwnej. Odznaczał się duża sprawnością fizyczną, odwagą, świetnie jeżdził konno, znakomicie strzelał, po mistrzowsku władał szablą. Jego popularność wśród szlachty była tak ogromna, że układano o nim piosenki i nazywano ''Wojewodą''. To wszystko sprawiało, że Jacek coraz częściej bywał w zamku Horeszki, gdzie poznał i zakochał się w Ewie, jego córce. Miał ogromną nadzieję, że zasłuży sobie na rękę pięknej dziewczyny.
Soplica był człowiekiem porywczym i zuchwałym, autor nazywa go ''kłótnikiem i paliwodą''. Jednak w obecności Ewy nasz bohater staje się potulny jak owieczka. Jego dominującą cechą była duma, która powstrzymuje go przed wyjawieniem prawdziwych uczuć jakie żywi do młodej Horeszkówny. To właściwie ta cecha nie pozwoliła mu przyznać się do nieszczęścia jakie go spotkało. Opanowała go chęć zemsty, ratunku szukał w alkoholu i w małżeństwie z niekochaną kobietą. Rozpacz ogarniała jego serce coraz bardziej, nie dbał o swoją żone i syna Tadeusza, zaniedbywał obowiązki gospodarza domu.
Przełomowym momentem jego życia jest zabójstwo Stolnika, wtedy cierpienie przerasta jego siły. Okrzyknięty jest zdrajcą narodowym, zewsząd pogardzonym, ze zrujnowanym majątkiem.
W tym właśnie momencie zaczyna zdawać sobie sprawę z nieszczęść, których jest sprawcą. Opuszcza kraj, wstępuje do klasztoru, przyodziewa habit i odbywa pokutę, a także rozpoczyna służbę żołnierską na polach bitew. Radykalnie zmienia się charakter Jacka, kiedyś dumny, teraz pokorny. Przelewa swoją krew, jego życie całkowicie podporządkowane jest sprawie narodowej. Dostrzegamy w nim mądrego człowieka, który wykazał się silną wolą, pokonał przeciwności losu i dźwignął się z upadku.
Oceniam postać Jacka Soplicy pozytywnie, choć nie wszystkie etapy jego życia są godne naśladowania. Porzuciwszy dawny tryb życia, poświęcił się dla Ojczyzny, przez swoją służbę i wielkie czyny zasłużył na miano bohatera narodowego.P.S Jacek to cham ze względu na żone i syna Tadeusza