Odpowiedzi

2010-03-17T14:55:42+01:00
Chrabąszcz majowy
Jaja składane są do gleby. Larwy w pierwszym roku żerują ma martwych częściach roślinnych. Największe szkody (larwy) wyrządzają w 3 roku, w 4 następuje przepoczwarzenie. Dorosłe owady w maju i czerwcu (zwykle o zmierzchu) żerują na krzewach i drzewach.

Skrzypionka zbożowa
Zimują postacie dorosłe na obrzeżach pól. Wiosną żerują na liściach zbóż i traw, na których w maju i czerwcu składają jaja. Larwy żerują 2-3 tygodnie na liściach (zjadając miękisz) po czym przepoczwarczają się w glebie. Żerujące larwy pokryte śą śluzem i przypominują z wyglądu małe ślimaki. 1 pokolenie rocznie. Zwalczanie preparatami chemicznymi.

Komarnica błotniarka
Zimują jaja lub larwy w glebie. Rozwój trwa do lipca, w czasie którego uszkadzają korzenie i nasiona. W sierpniu i wrześniu po przepoczwarczeniu wylatują dorosłe owady, składają jaja w wilgotne gleby. 1 pokolenie rocznie. Zwalczanie polega na zaprawianiu chemicznym nasion oraz zabiegach agrotechnicznych osuszających gleby. (każdy z nas nie raz widział komarnice, być może nie zdając sobie z tego sprawy, są to tzw. "wielkie komary" które pojawiają się pod koniec wakacji)


Stonka ziemniaczana
Żeruje na ziemniakach. Zimuje w stadium owada dorosłego w glebie na głębokości około 15cm. . Jest gatunkiem dnia długiego. Samice od maja do lipca składają jaja (max. czerwiec). Larwy (które przechodzą 4 stadia) żerują na roślinach do 30 dni. Przepoczwarzają się w glebie. Czasami występuje drugie pokolenie. Częstym błędem jest zbyt wczesne zwalczanie stonki. Preparaty nie działają na jaja.
2010-03-17T14:57:52+01:00
Komary-roznoszą choroby np. malarie

Wesz-Roznoszą drobnoustroje wywwołujące dur plamisty (tyfus). Żywią się krwią

Pchła-Przenoszą bakterie wywołujące dżumę. Podobnie jak wszy, odżywiają się krwią.

Mucha-Przenoszą chorobotwórcze drobnoustroje.
2010-03-17T14:59:32+01:00
STONKA- JEST SZKODNIKIEM I UTRAOIENIEM ROLNIKÓW NISZCZY ZIEMNIAKI
KOMAR- MOŻE ROZNOSIĆ RÓŻNE CHOROBY PO JEGO UGRYZIENIU ROBIĄ SIĘ BĄBLE
MSZYCE - NISZCZĄ NASZE KWIATY ICH POŻERACZEM JEST BIEDRONKA
I JECZSZE TE CO JEDZĄ KAPUSTR ( NIE PAMIĘTAM NAZWY)
NISZCZĄ KAPUSTE