Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T15:22:22+01:00
A) Ziemia, podobnie jak inne planety Układu Słonecznego, wykonuje ruch obiegowy wokół słońca. Odbywa się on po orbicie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Podczas ruchu obiegowego nachylenie osi ziemskiej względem płaszczyzny orbity nie zmienia się. Ziemia odwraca się do słońca raz północną a raz południową półkulą. Wynikiem tego jest zmiana oświetlnia naszej planety w ciągu roku.
W ciągu roku odległość Ziemi od słońca zmienia się. Zimą jest najmniejsza i wynosi ok. 147 mln km. Natomiast w lecie zwiększa się do ok. 152 mln km. Przy tak dużej odległości Ziemi od Słońca, różnica 5 mln km nie wpływa na charakter pór roku.
Do niedawna uważano że układ słoneczny tworzy 9 planet. Najbardziej oddaloną planetą od słońca był Pluton. Jednak w sierpniu 2006r. członkowie międzynarodowej unii astronomicznej odebrali Plutonowi status planety. Od tej pory jest on uważany za planetę karłowatą należącą do pasa KUIPERA.
Układ słoneczny tworzą Słońce i planety. Czas obiegu planet jest różny. Te, które są położone najbliżej słońca wykonują wokół niego pełny obieg w najkrótszym czasie.
b)niestety tego nie wiem :((
Mam nadzieję że pomogłam chociaż w a) :D