1.Omów budowe Układu Słonecznego??
2.W jaki sposób powstają zaćmienia Słońca??
3.Scharakteryzuj dowolną planete Układu Słonecznego.
4.W jaki sposób powstają fazy Ksieżyca??
5.Co to jest Droga Mleczna??
6.Opisz historie rozwoju lotów kosmicznych.

1

Odpowiedzi

2010-03-17T15:33:31+01:00
1 Budowa ukadu Slonecznego:
-Slonce
-planety: kamienne i gazowe
-planetoidy
-satelity naturalne, zwane księzycami
-komety
-meteoryt i pył międzyplanetarny
2.Zaćmienie Słońca - powstaje gdy Ziemia, Księżyc i Słońce znajdą się na linii prostej, a dokładniej gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, rzucając cień na powierzchnię naszej planety, który jest obserwowany w postaci zaćmienia Słońca.
3 Ziemia, trzecia planeta Układu Słonecznego
Kształt Ziemi opisuje tzw. geoida, bryła zbliżona do elipsoidy trójosiowej
obszarami najbardziej zagłębionymi są okołorównikowe części Oceanu Indyjskiego, najbardziej wyniesione względem elipsoidy są północne obszary Oceanu Atlantyckiego i okolice Nowej Gwinei
Doba słoneczna równa 24 godz. jest dłuższa od gwiazdowej na skutek złożenia ruchów obrotowego i orbitalnego
Następstwem obrotu Ziemi jest noc i dzień. Oś obrotu Ziemi nachylona jest pod kątem 66°33' względem płaszczyzny orbity, czego rezultat stanowi zjawisko pór roku.
4 fazy powstaja, gdy Księżyc nie świeci własnym światem a jedynie odbija światło słoneczne i stąd widoczna jest tylko ta jego część, którą oświetla Słońce. Kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, wówczas strona zwrócona do Ziemi jest nieoświetlona. Mówimy, że Księżyc jest w nowiu. Wschodzi wraz ze Słońcem i razem z nim zachodzi.
5 Droga mleczna= Galektyka to galaktyka spiralna
w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny.
6.Pierwszą, żywą istotą w Kosmosie był pies o imieniu Kudriawka rasy Łajka. Zwierzę w przestrzeń kosmiczną wyniosła druga radziecka satelita Sputnik II. Całe zdarzenie miało miejsce 3 Listopada 1957. Niestety pies nie mógł wrócić z powrotem na Ziemię. Po pięciu dniach pobytu w Kosmosie Kudriawka zginęła na orbicie.
Pierwszym człowiekiem w Kosmosie był 27-letni lotnik radziecki - major Jurij Gagarin. Lot odbył się 12 kwietnia 1961 r . i trwał 1 godzinę i 48 minut.
86 4 86