Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T15:54:36+01:00
Konstytucjonaliści o rządzeniu rozporządzeniami
Zdaniem konstytucjonalisty z Uniwersytetu Warszawskiego dr. Ryszarda Piotrowskiego rozporządzenia nie mogą zastąpić ustaw; nie można za ich pomocą przeprowadzać reform, bo byłoby to sprzeczne z konstytucją. Konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek podkreśla, że zakres działania rozporządzenia jest określony ustawą; o ile tak jest, rządzący mogą się swobodnie nimi posługiwać.

Zobacz także:
PO chce ominąć prezydenta rządząc rozporządzeniami
Wtorkowy "Dziennik" napisał, że pomysłem PO na przeprowadzanie zmian bez narażania się na weto prezydenta ma być rządzenie przy pomocy rozporządzeń. Tak ma być np. zmieniany system ochrony zdrowia. Minister finansów właśnie przy pomocy rozporządzenia, zwolniłby szpitale, które działają w formie spółki prawa handlowego z 22-proc. podatku VAT. Tym samym zachęciłby władze kolejnych placówek do przekształceń.

Prof. Winczorek podkreśla, że rozporządzenie jest aktem mało elastycznym, ponieważ to ustawa musi wskazywać materię, jaka może być przedmiotem uregulowania w drodze rozporządzenia.

"Mogą się zdarzyć przypadki, że tu i ówdzie można uregulować coś, w sposób który nie był uregulowany dotychczas (nie naruszając ustawy), ale w wielu innych wypadkach jednak to nie będzie możliwe - bo te granice (narzucone przez delegacje ustawy - red.) swobody są bardzo wąsko zakreślone" - podkreślił prof. Winczorek.

Dlatego - jak dodał - zmienianie rzeczywistości przy pomocy rozporządzeń jest możliwe, "ale na pewno nie na taką skalę, na jaką pozwala działanie w drodze ustaw".

Prof. Winczorek zaznaczył też, że są kwestie, które mogą być regulowane tylko w drodze ustawy, o czym mówi konstytucja. Taką sprawą jest np. zniesienie, czy ustanowienie podatków.

Dlatego, w opinii konstytucjonalisty, Platforma raczej nie będzie się tak swobodnie posługiwać rozporządzeniami w procesie rządzenia - jak sugerują czasem media. "Tu i ówdzie to jest możliwe, ale nie przypuszczam, aby to było możliwe na wielką skalę" - powiedział prof. Winczorek.

W jego ocenie, o ile rozporządzenie jest zgodne z tym, co mówi ustawa, to nie ma mowy o "obchodzeniu konstytucji" - niezależnie od końcowego efektu, jaki dane rozporządzenie wywoła.

Tylko nie wiem czy oto chodziło :)
1 1 1