Odpowiedzi

2010-03-17T16:04:19+01:00
Przyjazn jest tematem podejmowanym w wielu dzielach litercakich. Autorzy staraja sie uczyc nas przyjazni od najmlodszych lat- w basniach, powiesciach dla dzieci. Wraz z dorastaniem powiesciowa przyjazn dorasta razem z nami. Pojawiaja sie postacie, ktore maja problemy podobne do naszych, w nich mozemy odnalezc czastke siebie. Przyjazni stara sie nas nauczyc takze Adam Mickiewicz. Slowa "umiej byc przyjacielem- znajdziesz przyjaciela" wydaja sie byc przestroga i nauka. Lecz co mamy przez nie rozumiec, jak interpretowac?
Przede wszystkim powinnismy zrozumiec, ze przyjazn jest sztuka. Sztuka rozmowy, wspolpracy, kompromisu. Sztuka dawania siebie bezinteresownie, bez oczekiwania na rekompensate. Mowil o tym takze Stefan Wyszynski: To jest prawdziwa przyjazn- oslaniac innych kosztem siebie.
Przyjazn jest zjawiskiem wyjatkowym, czesto trwajacym przez wiele lat. Sa jednak odmienne poglady na ten temat. Artur Szopenhauer twierdzil, ze to czego twoj wrog nie powinien uslyszec, nie mow przyjacielowi. Jednak znaczna wiekszosc zgodzi sie z tym, ze lepiej przyjaciol miec. Przyjazn wzbogaca, uczy, pozwala przezyc trudne chwile. Jednak zasluzyc sobie na nia nie jest tak latwo. Potzreba lata pracy nad relacja aby zdobyc prawdziwego przyjaciela. Potem trzeba ja na kazdym kroku pilegnowac, dbac o nia i chronic. Trzeba nauczyc sie bycia przyjacielem. Nauczyc sie myslec altruistycznie, ale takze nauczyc sie zrozumienia, szczerosci, oddania bez wzgledu na wszystko i bezgranicznego zaufania. Nie jest wiec proste podolac wszystkim wymaganiom prawdziwej przyjazni. Wszyscy przeciez popelniamy bledy i niejednokrotnie zawodzimy swoich bliskick. Dlatego tak wazne uczucia jak milosc czy wlasnie przyjazn wymagaja duzego nakladu pracy z obojga stron.
Pieknie wyrazil to czym jest przyjazn Cyceron slowami: "wykreslic ze swiata przyjazn.. to jakby zagasic sloce na niebie, gdyz niczym lepszym ani piekniejszym nie obdarzyli nas bogowie". Slowa te doskonale oddaja to co czuje myslac o wieziach miedzyludzkich, bo czym byloby nasze zycie gdyby nie ludzie bliscy, przyjaciele?
Wiele jest przykladow na to iz same dobra materialne, bogactwa sa niczym gdy nie mamy obok siebie kochajacych sie ludzi.
Waznym jest rowniez to, by nie traktowac przyjaciela wylacznie jako pocieszyciela w ciezkich chwilach, ale by to wlasnie do niego zapukac gdy jestesmy szczesliwi. Ludzie wielokrotnie majac problem szukaja drugiej osoby, ktora wyslucha, doradzi, pomoze, a gdy wszytsko zaczyna im sie ukladac badz sa po prostu szczesliwi zapominaja kompletnie o jej istnieniu.
Prawdziwa przyjazn zatem, wedlug mnie, przezywa razem nie tylko smutki ale rowniez- badz przede wszystkim- radosc.
Przyjazn jest jednym z najwspanialszych doznan, jakie mozna doswiadczyc czlowiek. Powinnismy dazyc do tego, by miec wokol siebie jak najwiecej przyjaciol jednak pamietajac o tym, by dla kazdego z niech miec czas, gdy bedzie tego potrzebowal.

2 5 2
2010-03-17T16:04:46+01:00
Nie mam wątpliwości co do tego, że przyjaźń w życiu człowieka jest bardzo ważna. Na przyjacielu można zawsze polegać i zwierzyć mu się z najskrytszych tajemnic. Jemu bez wahania można powierzyć najskrytsze tajemnice, nie bojąc się, że je zdradzi. Warto jest mieć przyjaciela i chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego faktu.

Ciężko jest tym, którzy nie mają tak bliskiego człowieka. Naprawdę dużo tracą. Nie ma tych wspólnych spotkań, zwierzeń, śmiechu i płaczu. Nie ma tego, co jest w życiu najważniejsze. Wydaje mi się, że wielu ludzi za swoje największe skarby w życiu uważa przyjaźń i miłość, a nie pieniądze, władzę i karierę. Przyjaźń jest wzajemnym zaufaniem, radością przebywania z drugą osobą, życiem problemami innego człowieka, pewnym rodzajem bliskości. Ludzie najczęściej dobierają sobie przyjaciół, którzy są w pewien sposób do nich podobni lub takich, którzy są ich przeciwieństwem.
Jednak moim zdaniem, dla dziecka, największymi przyjaciółmi są rodzice. To oni są z nami zawsze, od naszych pierwszych postawionych kroków, od pojawienia się pierwszych ząbków oraz gdy pierwszy raz idziemy do szkoły. To im zawsze możemy powiedzieć co jest nie tak i co tak naprawdę nas gnębi. A czy teraz wczasach gdzie telewizja i Internet odgrywają taką dużą rolę w życiu człowieka, istnieje jeszcze przyjaźń?? Nawet dziś człowiek potrzebuje wsparcia, rady i bliskości przyjaciół. Oczywiście przyjaźń nie spada z nieba, trzeba o nią zabiegać i pielęgnować ją. We współczesnych czasach odległość już nie uniemożliwia nam kontaktów. Krócej do siebie podróżujemy, możemy do siebie dzwonić, porozumiewać się za pomocą poczty elektronicznej.

Podsumowując moje rozważania, przyjaźń dla każdego jest czymś innym. Jej rola zmieniała się zarówno przez kolejne mijające wieki, jak i w czasie rozwijania się człowieka. Jednak sądzę, iż zawsze będzie najważniejszą wartością, najważniejszym skarbem w życiu człowieka.
3 5 3
2010-03-17T16:16:44+01:00
Przyjaźń jest praktycznie najważniejszą rzeczą w życiu człowieka.Bez przyjaciół świat nie był by taki kolorowy. Każdy człowiek powinien mieć chociaż jednego przyjaciela. Zazwyczaj prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie, i to przysłowie za zwyczaj coraz częściej się sprawdza.
Bez przyjaciół byli byśmy po prostu samotni. Przyjaciel zawsze cię wesprze , pocieszy , pomoże. A co to tak na prawdę znaczy przyjaźń. Przyjaźń jest to bliska więź między ludźmi , lecz nie taka jak miłość . Przyjaciel to człowiek bardzo nam bliski któremu ufamy i na którym nam zależy.
Czym byłby świat bez przyjaźni?
1 5 1