Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T16:43:35+01:00
Dzisiejszy artykuł poświęcimy na obraz pod nazwą "Walka karnawału z postem" Pietera Bruegel'a. Panie Skrzynecki, może mi pan powiedzieć kim ten artysta był?
- Pieter Bruegel to słynny malarz niderlandzki. Niestety nie znamy jego dokładnej daty urodzenia, nie zachowały się też bezpośrednie zapiski o artyście, czyli dokumenty lub wspomnienia, więc o jego życiu wiemy niewiele. - mówi pan Ryszard Skrzynecki, historyk.
Trzymajmy się więc stwierdzenia, że był to sławny jak na tamte czasy malarz.
Wracając do dzieła, postarajmy się dojść do tego, co tak naprawdę ten obraz przedstawia? Otóż widzimy na nim mnóstwo szczegółów zgromadzonych na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Nie wszystkie pokazane tu sytuacje są dla nas jasne, a niektóre z nich ilustrują dawne niderlandzkie przysłowia, współcześnie zapomniane. "Walka karnawału z postem" należy więc do wczesnych obrazów malarza, które miały rozśmieszyć i uczyć.
Jak na niego patrzeć? Spróbuje nam to wytłumaczyć polonistka gimnazjum nr 19 w Rzeszowie.
- Obraz ten według mnie dzieli się na dwie strefy. Pierwsza pozwala ogarnąć przebogatą panoramę całego zdarzenia, druga umożliwia przeżycia przygody badacza szczegółów i drobiazgów. Zestawiona jest tu chudość z grubością. - mówi pani Rączka. - Grubas na beczce trzymający dzidę z nabitym dzikiem, to oczywiście alegoria karnawału. Chudzielec z wiosłem, na którym leżą dwie ryby, przedstawia post. Wokół nich toczy się zwyczajne życie.
Bruegel przemieszał na obrazie różne postacie i sytuacje, wprawiając lekki chaos, ale jednak na pewno miał ku temu jakiś sens...
Malarz posłużył się przesadą i kontrastem - zestawił wielką tuszę i krańcową chudość, tak przesadnie, że aż karykaturalnie. Czy obraz jest rzeczywisty? Nie... Takie sytuacje nie zdarzają się w świecie i nie zdarzały się.
Tak więc zapraszamy do głębszego namysłu nad tym pięknym, aczkolwiek dziwnym obrazem.
18 2 18