Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T17:27:59+01:00
Występują w każdym klimacie.Niektóre gatunki rosną w tropikach inne spotyka się nawet za kołem polarnym Rosną w miejscach niedostępnych dla innych roślin- na murach , kamieniach a nawet w pniach drzew.Najczęściej można je spotkać w najniższym piętrze lasów iglastych,rzadziej w lasach liściastych , gdzie budują tak zwaną warstwę mszystą.

Znaczenie mszaków
Mszaki mają niewielkie wymagania siedliskowe,pokrywają zwartymi draniami nawet bardzo ubogie gleby. Po obumarciu wzbogacają je w próchnicę,przygotowując glebę dla innych , bardziej wymagających roślin.Wzbogacają podłoże umożliwiają stopniowe zagospodarowywanie tych terenów.
Zatrzymują wodę.Wówczas poziom wód nie podnosi się za szybko i zmniejsza ryzyko powodzi.Największą role w przyrodzie oraz gospodarcę człowieka odgrywają torfowce,które są głównym składnikiem niezwykłych zbiorników roślinnych,zwanych torfowiskami.Torf stosuje się jako materiał opałowy lub do użyźniania gleb.Jest używany do produkcji leków i kosmetyków.Rozdrobniony , zmiesznany z wodą i podgrzany torf stanowi doskonałą kąpiel leczniczą,zwaną borowiną.

Informację z mojego podręcznika z gimazjum :)
mam nadzieje , że pomogłem:) pozdrawiam !
1 5 1