1)uzupełnij tabelę,wpisując lub wrysowujac brakujące skale.

skala liczbowa skala mianowana podziałka liniowa

1:8 500 000 - -
- 1cm-4 km -
2)Uzupełnij poniższe zdania.

Do określenia położenia konkretnego punktu na Ziemi niezbędne są ................
geograficzne.Odległość kątowa danego punktu od południka 0 stopnia to ........................ .Określa się ją w kierunku .................... i ................... . Wartość długosci geograficznej wynosi od .... do ..... .Na całym świecie do określenia długości geograficznej stosuje się dwa symbole:....-oznaczający,że punkt jest położony na półkuli ...................... oraz ......- oznaczający, że punkt leży na półkuli .................................. .
Szerokość geograficzna to odległość kątowa danego punktu od ...................... . Określa się ją w kierunku ......................i..................... . Wartość szerokości geograficznej wynosi od ......... do ........ . Do określenia szerokości geograficznej dwa symbole: ..... -oznaczający ,że punkt leży na półkuli ....................... oraz ...........

1

Odpowiedzi

2016-11-02T09:28:54+01:00
Do określenia położenia konkretnego punktu na Ziemi niezbędne są kąty
geograficzne.
Odległość kątowa danego punktu od południka 0 stopnia to 180°.
Określa się ją w kierunku W i E.
Wartość długośći geograficznej wynosi od 0° do 180°.
Na całym świecie do określenia długości geograficznej stosuje się dwa symbole: W-oznaczający,że punkt jest położony na półkuli zachodniej, oraz E- oznaczający, że punkt leży na półkuli wschodniej.
Szerokość geograficzna to odległość kątowa danego punktu od równika . Określa się ją w kierunku N i S.
Wartość szerokości geograficznej wynosi od 0° do 90°.
Do określenia szerokości geograficznej dwa symbole: N-oznaczający ,że punkt leży na półkuli północnej oraz S-oznaczający, że leży na półkuli południowej.
1 5 1