Odpowiedzi

  • Cato
  • Rozwiązujący
2010-03-17T19:48:17+01:00
Homeostaza ta utrzymywanie się na stałym poziomie parametrów środowiska wewnętrznego organizmu, istotna jest temperatura i skład. W skład wchodzi odpowiednie stężenie glukozy i innych potrzebnych substancji, oraz właściwie stęzenie jonów, nie powinny wystepować substancje toksyczne i produktu przemiany materii. temperatura powinna znajdować się w przedziale 35,5 a 37 stopni C. W procesie utrzymania homeostazy funkcje kontrolne i integrujące pełnią układy: dokrewny, krwionosny, nerwowy i limfatyczny.
Utrzymywanie odpowiednich parametrów środowiska wewnętrznego opiera się na sprzężeniu zwrotnym- jesli stężenie jakiejś substancji jest zbyt duże, zostaje to zanotowane przez odpowiedni receptor i przekazane jednostce, która uruchamia mechanizm obniżający poziom danej substancji. Takie działanie ma miejsce również gdy danej substancji jest zbyt mało, wtedy zostaje uruchomiony mechanizm zwiększający jej ilość.
Temperatura ciała regulowana jest poprzez podwzgórze, docierają tam informacje z receptorów na skórze, oraz informacje o temperaturze krwi przepływającej przez mózg. Informacje te są sygnałem do produkcji ciepła bądź do regulacji wymiany ciepła przez skórę. Regulacja wymiany ciepła przez skórę polega na zwężaniu lub rozszerzaniu drobnych tętniczek, kótre znajdują się blisko powierzchni ciała. Przy za niskiej temp. tetniczki zwężają się ograniczając wymiane ciepła, przy zbyt wysokiej rozszerzają sie i krew płynie blisko powirzchni ciała, dzięki czemu nadmiar ciepła zostaje wypromieniowany. Innym mechanizmem jest zwilżanie powierzchni ciała przez pot, w zbyt wysokiej temp. gruczoły wydzielają duzo potu, a woda parująca z niego odbiera temperaturę z ciała. Innym mechanizmem który u człowieka mozna nazwać "gęsią skórką: to podnoszenie się włosów prostopadle do powierzchni skóry przy niskiej temp., ale ma on małe znaczenie dla człowieka, a większe dla zwierzat ze względu na pokrycie futrem- tak ustawione włoski stanowią izolację.
Ogólna regulacja produkcji ciepła nastepuje przez zmianę szybkości metabolizmu. Metabolizm przespiesza gdy organizm potrzebuje więcej ciepła, posredniczą w tym hormony: hormpn tarczycy tyroksyna i hormon nadnercza adrenalina.
Utrzymanie prawidłowych parametrów krwi:
-regulacja poziomu glukozy: trzustka wydzielaja insulinę i glikogen, watroba magazynuję glukozę w postaci glikogenu, przetwarza substancje przeznaczone do usunięcia przez nerki, rozkłada stare krwinki czerwone, produkuje mocznik i wstępnie przetwarza substancje obce-leki i trucizny
- regulacja steżenia jonów wodorowych, zawartośc soli i wody: nerki - resorpcja składników i wydalanie lub przekazywanie ich do krwi, kości są odpowiedzialne za utrzymanie stężenia wapnia
-regulacja cisnienia krwi: regulacja jest prowadzona przez układ nerwowy i hormonalny: wrażliwe na rozciaganie się naczyń krwionosnych pod wpływem ciśnienia baroreceptory przekazuja informacje do układu nerwowego. ośrodek za to odpowiedzialny po otrzymaniu informacji reaguje na nie wpływając na skurcz mięśni naczyń krwionośnych i na częstość pracy serca pompującego krew, hormony: adrenalina w czasie stresu zwęża naczynia krwionośne podnosząc ciśnienie.
2 3 2