Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-26T18:05:34+01:00
Demeter była boginią pól i urodzajów. Z Zeusem miała córkę Korę. W niej zaś zakochał się Hades - bóg umarłych. W tajemnicy przed matka swej ukochanej poprosił Zeusa o zgodę na ślub. Zeus nie chciał odmawiać bratu, ale wiedział, że Demeter nie zgodzi się na ten związek. Dał, więc Hadesowi wolną rękę. W tym czasie Demeter i Kora często spacerowały razem z nimfami po łąkach, słuchały śpiewu ptaków, zrywały kwiaty. Troskliwa matka często ostrzegała córkę, by nie zrywała białego kwiatu narcyza, który jest poświęcony podziemiom. Persefona słuchała swojej rodzicielki i zrywała tylko tulipany, hiacynty, fiołki i niezapominajki, aż do chwili, gdy natknęła się na piękny kwiat, który zachwycił ją. Upewniwszy się, że nikt jej nie widzi, zerwała go i powąchała. Zapach ogarnął ją całą, a duszę zniewoliła ciemność. W tym momencie ziemia rozstąpiła się i wyłonił się z niej Hades, który natychmiast porwał dziewczynę i wrócił do swego podziemnego królestwa. Demeter, gdy zoriętowała się, że jej kochana córka zaginęła, rozpoczęła gorączkowe poszukiwania. Jednak na próżno. Przeszła całą ziemię wzdłuż i wszerz, nie mogąc jej nigdzie znaleźć. Załamana bogini przybrała postać staruszki. Odmieniona Demeter okryła wszystkie pola żałobą, spowodowała, że rzeki i jeziora wyschły, a ludzie zaczęli głodować. Później dowiedziała się, co stało się z jej córką, i obraziła się na wszystkich bogów. Ukryła się w jednej z jaskiń, gdzie po jakimś czasie odnalazł ją Hermes. Wysłano do niej muzy by przebłagały boginię, ale ona wcale ich nie słuchała. Zeus bojąc się, że wszyscy ludzie pomrą z głodu nakazał swojemu bratu wypuścić Persefonę. Król podziemi spełnił rozkaz, ale na pożegnanie podarował Korze owoc granatu ? pożywienie zmarłych. Dziewczyna skosztowała go i tym samym związała się z nim na zawsze. Od tego momentu każdego roku musiała wracać do podziemnego królestwa na trzy miesiące a pozostałe dziewięć mogła spędzać u boku swojej matki. Kiedy Persefona opuszczała Demeter nastawała zima: ziemię okrywał smutek i żałoba, a rośliny umierały? Kiedy zaś wracała do matki, była wiosna: gleby rodziły piękne kwiaty i cała ziemia zieleniła się z radości.
Mit przekazuje prawdy bardzo ważne, trudne, dotyczące fundamentalnych dla człowieka zagadnień życia i śmierci. A również siłę miłości matki do dziecka.
4 4 4
2009-10-26T18:06:44+01:00
Orfeusz- bo chciał wrócic do swojej ukochanej Eurydyki ;P
2 4 2
2009-10-26T18:07:12+01:00
Chyba chodzi o Orfeusza i Eurydykę
Orfeusz bojąc się o swoją małżonkę Eurydykę poszedł do Hadesa prosząc go aby mu ją zwrócił. Zgodził się, ale pod warunkiem że gdy będzie stąd wychodził nie odwróci się ani razu żeby zobaczyć idącą za nim Eurydykę. Niestety był on tak niecierpliwy i tak stęskniony za małżonką że odwrócił się a Eurydyka zniknęła.
4 5 4