Odpowiedzi

2010-03-17T18:38:26+01:00
Wzięło się z tego że taki sam efekt zachodzi w szklarni, a nawet obróconej do góry dnem szklance na słońcu.
Gazy cieplarniane gromadzą się w górnych warstwach atmoswery i nie dają się wydostać energii słonecznej która sie odbija od ziemi.
Skutkiem może być znaczne podwyższenie się temperatury na ziemi.
4 2 4
2010-03-17T18:42:24+01:00
Efekt cieplarniany (szklarniowy) to zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Nazywany jest efektem szklarniowym ponieważ gazy cieplarniane (głównie para wodna i dwutlenek węgla), które dostają się do atmosfery zatrzymują się w powłoce i nie mogą powrócić - tak samo jak w przypadku szklarni - energia słoneczna która przez szyby dostaje się do szklarni jest tam zatrzymana i nie może powrócić.
Skutki efektu cieplarnianego to podwyższenie się temperatury na Ziemi co doprowadzi do nieodwracalnych skutków (np.topnienie lodowców), przyspieszenie parowania wody i opadanie jej w nowych rejonach, co spowoduje zmniejszenie zasobów wody pitnej.
3 4 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T18:44:49+01:00
Efekt cieplarniany (szklarniowy) - promienie słoneczne docierają do powierzchni Ziemi i ogrzewają następnie powinny zostać odbite i wrócić w przestrzeń kosmiczną, niestety tak się nie dzieje ponieważ są one odbijane od Ziemi a następnie z powrotem wracają na jej powierzchnię ponieważ zatrzymuje je warstwa gazów cieplarnianych. Nazwa efekt szklarniowy polega na tym że atmosfera zamienia się w szklarnię do której docierają promienie słoneczne ale zamiast wrócić w kosmos zostają ponownie odbite w kierunku ziemi . Gazy cieplarniane tworzą jakby szklarnię.
skutki efektu cieplarnianego:
-globalne ocieplenie klimatu czego efektem może być wzrost poziomu wody w morzach i oceanach.
-wędrówka stref klimatycznych tzn. przesunięcie stref w kierunku bieguna.


rysunek w załączniku ... zobacz
5 4 5