Odpowiedzi

2010-03-17T19:09:10+01:00
Drugim, obok skąpstwa Harpagona, tematem komedii jest sytuacja rodziny podporządkowanej ojcu, który owładnięty został namiętnością do pieniędzy. Harpagon jest niewątpliwie człowiekiem zamożnym, mieszczaninem, może szlachcicem, tego dokładnie nie wiemy, ale stać go na dostatnie życie, wychowanie i zabezpieczenie przyszłości dzieci. W czasach Moliera o pozycji człowieka decydowało posiadanie. Losy dzieci, ich przyszłość zależały od majątku ojca. Harpagon mógł zapewnić synowi urząd, stopień wojskowy (które trzeba było kupić), a także oprawę materialną właściwą dla jego statusu społecznego. Mógł także wyłożyć odpowiedni posag, by córkę dobrze wydać za mąż. Problem polega na tym, iż Skąpiec tego nie czyni. Dzieci go zupełnie nie obchodzą, nie kocha ich, nie dba o nie. Mogą robić, co chcą, byle go to nic nie kosztowało. Na tym polega tragedia Kleanta i Elizy. Skąpstwo ojca i brak matki pozbawiły ich poczucia bezpieczeństwa. Żyją bez miłości, samotnie, w trwodze o przyszłość. Kleant jakoś sobie radzi, gra w karty, robi długi i czeka na szybką śmierć ojca. W gorszej sytuacji jest dziewczyna, całkowicie skazana na łaskę i kaprysy ojca, mogącego zamknąć ją w klasztorze lub wydać za mąż bez jej woli za człowieka, który nie zażąda posagu. Ani syn, ani córka nie mogą zaplanować swej przyszłości, myśleć o założeniu rodziny, usamodzielnieniu się. Będzie to możliwe dopiero po śmieci ojca, więc... czekają na nią i życzą jej Harpagonowi. W domu panuje atmosfera nienawiści, wzgardy, podejrzliwości. Miłość Harpagona do pieniędzy, jego sknerstwo, wydzielanie każdego grosza i wymawianie każdego wydatku zupełnie zatruło rodzinną atmosferę.
2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T19:09:37+01:00
Wątki:
-główny : skąpstwo Harpagona - zakopanie szkatułki, kradzież i odnalezienie.
-miłosny : miłość Kleanta i Marianny, Elizy i Walerego, Marianny do Harpagona.
* Harpagona do Marianny 
2010-03-17T19:10:17+01:00
W utworze Moliera pt."Skąpiec" opisano życie dwóch rodzin mieszkajacych w Paryżu.
Tytułową postacią tego dramatu jest Harpagon, czyli Skąpiec. Kocha on nad życie pieniądze, nie przejmując się losem córki Elizy i syna Kleanta.
GŁÓWNYM WĄTKIEM tego utworu jest miłość. Kleant kocha Mariannę, Eliza Walerego, a Harpagon szkatułkę z pieniędzmi. Lecz ojcieckrzyżuje plany swoich dzieci. Chce wydać Elizę za starego Anzelma (ponieaż nie musi dawać za nią posagu), a sam chce poślubić Mariannę (ukachaną syna- Kleanta), ze względu na otrzymany po ślubie posag. Na szczęście nie dochodzi do ślubów.
Pod koniec książki, Kleant kradnie szkatułkę ojcu, by go szantarzować. Bohaterowie dowiadują się też, że Anzelm jest zaginionym ojcem Walerego i Marianny. Harpagon rezygnuje ze ślubu z Marianną i z pomysłu wydania młodziutkiej córki za Anzelma, pod warunkiem, że Anzelm poniesie wszystkie koszty związane z dwoma ślubami (Elizy i Walerego oraz Marianny i Kleanta).
2 3 2