Z.1
Wybierz jedno z polskich jezior . Informacje o nim odszukaj w bibliotece . Podaj jego krótką charaktererystykę .
Z.2
Wody w Polsce są silnie zanieczyszczone . Przedstaw znaczenie wody w przyrodzie
Z.3
Wyjśnij dlaczego należy chronić zasoby wodne

1

Odpowiedzi

2010-03-18T14:02:10+01:00
1. Śniardwy – największe jezioro w Polsce, położone w województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Pisy. Lustro wody na wysokości 117 m n.p.m. Głębia jeziora wynosi do 23,4 m. Przez Śniardwy prowadzi szlak żeglugi mazurskiej. Jest to jezioro morenowe (moreny dennej), wytopiskowe, z ośmioma wyspami. Największe z nich to: Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów, Pajęcza i Kaczor. Z licznych zatok dwie południowe nazywane są jeziorami: Warnołty i Seksty. Jezioro Śniardwy jest połączone z następującymi jeziorami: Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki, Tyrkło. Połączone systemem kanałów mazurskich, akwen ten tworzy Wielkie Jeziora Mazurskie. Jest to jeden z nielicznych zbiorników, który posiada 2 odpływy powierzchniowe: kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś i rzekę Wyszkę, wpływającą do jeziora Białoławki. Oba cieki mają przepływ regulowany (śluzą, jazem). Pod względem podatności na degradację ekologiczna zanieczyszczeniem przez człowieka, jezioro zakwalifikowane jest do drugiej kategorii (2,29 pkt.) Brzegi jeziora są stosunkowo niskie, zabagnione, oraz porośnięte sitowiem i tatarakiem, co czyni je trudno dostępnymi. Miejscami strefa sitowia osiąga szerokość 200 m. Jezioro jest wiatrowo kapryśne i zmienne, dlatego też bardzo niebezpieczne dla mniej wytrawnych wodniaków. Najtragiczniejszym w dziejach żeglugi na jeziorach Śniardwy oraz Mikołajskim był 21 sierpnia 2007, kiedy to wiejący silny wiatr z prędkością dochodząca do 130 km/h, czyli 12 w skali Beauforta poprzewracał oraz zatopił kilkadziesiąt łodzi. W wyniku śmierć poniosło 12 osób. Kataklizm trwał tylko 10 min.

2. Woda jest jednym z podstawowych elementów przyrody, decydującym o istnieniu życia na Ziemi. Jest niezastąpiona w życiu i gospodarce człowieka. Jest przedmiotem konsumpcji, warunkiem higieny i rekreacji. Jest też podstawowym czynnikiem rozwoju gospodarki, rolnictwa i przemysłu, a nawet transportu. Nie sposób też przecenić funkcji ekologicznych wody, jest ona, bowiem niezbędnym czynnikiem procesów fizjologicznych oraz medium transportującym różnego rodzaju substancje - w tym także substancje pokarmowe dla roślin i zwierząt, a co za tym idzie i dla ludzi. Woda przenosi też wszelkie zanieczyszczenia, wymieniając je między różnymi ekosystemami.

3. -Niedobory wody sprawiają, że plony są niskie, co prowadzi do głodu.
Woda odgrywa bardzo ważną rolę w procesach zachodzących na Ziemi. Niczym krew w organizmach zwierząt i ludzi decyduje ona w życiu, jego jakości i rozwoju.
-Wpływa na produkcję żywności, uczestniczy w produkcyjnych, przemysłowych procesach technologicznych, jest podstawowym surowcem do produkcji napojów, chemikaliów czy lekarstw.
-Ale jest również niezbędna do bytowania, do higieny osobistej, usuwania nieczystości, kształtowania krajobrazu.
- Może być wielostronnie wykorzystywana: jako nośnik ciepła (do ogrzewania lub chłodzenia),
-do rozpuszczania lub rozcieńczania substancji,
-jako czynnik transportujący (hydrotransport) lub umożliwiający transport (statki, barki itp.), lub - w postaci pary - w turbinach parowych.
1 5 1