Odpowiedzi

2010-03-17T19:38:58+01:00
No wiec, reforma sejmu wielkiego miala znaczenie wojskowe i skarbowe. Poniewaz w tym okresie Rzeczpospolita byla słaba politycznie, dzieki uchwealenie sejmu wielkiego, przeprowadzono refomy, tzn armia zostala powiekszona do 100 tys zolnierze, oraz szlachta i duchowienstwo zostali nalozeni podatkiem. Znaczenie ogolnie mozna powiedziec ze Rezczpospolita zaczela zyc, zaczela dzilac..
Konstytucja 1791 roku, dlatego obcodzimi ja wspolczesnie, poniewaz ona zawiera prawa dla mieszczan, prawda dla chlopow, o ktore w tamtych czasach bylo ciezko, zniosla liberum veto, i wolna elekcje, nie nalezy zapominac ze to byla 2 konstytucja na swiecie... dzieki tej konstytucji Polska chciala zdobyc suwerenosc, czyli niepodleglosc.. ale ja wiemy nie udalo sie, pozniej w czasie podpisywanie 2 rozbioeu,kostysucja byla uniewazniona, i zostaly zniesione niktore reformy sejmu wielkiego.
3 5 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T19:52:23+01:00
Po pierwszym rozbiorze zwolennicy odbudowy Rzeczpospolitej na Sejmie Wielkim trwającym w latach 1788-1792 dążyli do przeprowadzenia reform mających doprowadzić do wzmocnienia kraju.Dzięki konstytucji:
-zniesiono liberum veto wprowadzając głosowanie większością,odtąd sejm nie mógł zostać zerwany
-zwiększono prawa mieszczan z miast królewskich
-zniesiono dualizm państwowy między Polską ,a Litwą,które odtąd miały wspólny rząd,skarb i wojsko
-wprowadzono monarchię dziedziczną
-zwiększono liczbę wojska do 65 tysięcy

Powstały dzięki temu lepsze zabezpieczenia bytu i niezależności państwa.

Konstytucja 3 maja jest dziś ważnym świętem ,gdyż była pierwszym w europie ,a drugim na świecie zbiorem praw obowiązujących w państwie.
4 4 4