Odpowiedzi

2009-10-27T07:44:35+01:00

Chrom-obniża steżenie cholesterolu.Chrom jest bardzo ważnym mikroelementem, ponieważ reguluje przemianę węglowodanową i poziom glukozy we krwi
Cynk- bierze udziwł w syntezie białek i kwasów nukleidowych oraz hormonów(teatosteron,insulina,toryksyna).Cynk to mikroelement będący koenzymem kilkuset enzymów. Jest niezbędny do funkcjonowania DNA- i RNA
Fluor-jego niedobór powoduje zwiększanie popdatnosci na próchnieć zebów,wpływa na kondycję kości i zębów.
Fluor to mikroelement, który bierze udział w procesach tworzenia kości, zębiny i emalii zębów. Jest niezbędny w celu zapobieżenia rozwojowi lub zmniejszenia próchnicy zębów i osteoporozy.
Fosfor-składnik kwasów nukleidiwych niezbędny przy prawidłowym rozwoju kości zębów i błon komórkowych.Znaczenie fosforu i jego rola w procesach przemiany materii organizmu jest określona przez substancje, w których skład on wchodzi. Fosfor nieorganiczny pełni funkcje strukturalne: wchodzi w skład tkanki kostnej.
Jod-niedostateczna ilosc tego pierwiastka prowadzi do niedobytu hormonu tarczycy.Jod reguluje pracę tarczycy i przysadki, zapobiega gromadzeniu się radioaktywnego jodu, zapewnia ochronę przed działaniem promieniowania jonizującego.
Magnez-składnik kosci i zębów reguluje funkcjonowanie mięśni i nerwów,
składnik chlorofilu(zielonego barwnika roślin).Organizm dorosłego człowieka zawiera około 25 g magnezu, przede wszystkim w kościach, w postaci fosforanów i kwaśnych węglanów.