Odpowiedzi

2010-03-17T20:20:18+01:00
Robinson Crusoe to marynarz - rozbitek, który spędził kilka lat na bezludnej wyspie po katastrofie statku. Poznajemy go na kartach powieści Daneila Defoe, której jest głównym i tytułowym bohaterem.
Robinson na początku powieści był słabym, niepozornym młodzieńcem. Dopiero praca na statku spowodowała, że nabrał sił i zmężniał.
Robinson był na pewno człowiekiem samodzielnym, gdyż w czasie pobytu na bezludnej wyspie sam sobie zdobywał jedzenie i nie zginął z głodu ani z zimna. Odznaczał się wielką odwagą, bo nie bał się iść w głąb lasu, gdzie grasowały dzikie zwierzęta. Cechowała go również przedsiębiorczość, ponieważ umiał on zorganizować sobie życie w samotności: wybudował dom, skonstruował kalendarz, wytworzył artykuły i sprzęty gospodarstwa domowego, uprawiał zboża.
Zawsze dążył do celu, był zawzięty i uparty. Kiedy postanowił, że coś zrobi, to robił, mimo iż była to praca ponad ludzkie siły, jego spokojne usposobienie pozwoliło mu przetrwać kilka lat na wyspie.
Postać Robinsona zaimponowała mi. Moim zdaniem jest on wzorem dzielnego mężczyzny. Podziwiam go za to, że był zaradny i samowystarczalny, że ze wszystkimi przeciwnościami dawał sobie radę.