Napisz dłuższą notatkę o trzech bohaterach z lektury ,,kamienie na szaniec''
Zośka, Rudy i Alek w punktach:
1. Informacja o bohaterze
2. Informacja o rodzinie
3. co dawało mu harcerstwo (jak na niego wpływało)
4. co dawała mu szkoła (--||-- --||-- --||-- --||--)
5. działalność na wojnie
6. plany na przyszłośćWszystkich oddzielnie. Wszytko max 4 strony.

DUŻO PUNKTÓW - PROSZĘ JAK NAJSZYBCIEJ

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T21:28:14+01:00
1. Zośka nazywał się naprawdę Tadeusz Zawadzki. Był synem prof. Zawadzkiego i działaczki społecznej, miał siostrę Hankę, mieszkał w Warszawie. Ukończył gimnazjum im. S. Batorego. Członek drużyny harcerskiej Buki, podczas okupacji należał kolejno do PLANU, później do Wawra, a na końcu do Szarych Szeregów gdzie zginął w akcji pod Sieczychami.

Obdarzony dziewczęcą urodą "miał delikatną cerą, regularne rysy, jasnoniebieskie spojrzenie, włosy złociste, uśmiech zupełnie dziewczęcy, ręce o długich, subtelnych palcach." Świetny sportowiec, wszechstronnie uzdolniony, inteligentny, uczył się dobrze, choć nie wybitnie.
Był powściągliwy, skryty, trzymał się na uboczu, a „najsilniejszą w tym czasie właściwością psychiczną Zośki była jego samotność.”
Zośka sumiennie i dobrze wywiązywał się z obowiązków, był punktualny, nie lubił publicznie przemawiać.


2.Rodziców kochał nad życie potwierdzają to słowa narratora książki: „Nigdzie nie czuł się tak dobrze, jak w domu, z nikim się tak serdecznie nie przyjaźnił jak z własną matką”.Matka była pogodna i miła,ojciec też.

3.Traktował harcerstwo jako odpowiedzialną i poważną sprawęza swój własny cel.

4.Był dobrym uczniem, jednak nie szkoła była dla niego najważniejsza

5.Uczestniczyl w tajnym nauczaniu, bo to też rodzaj walki z okupantem. Rozwieszal polskie flagi, do niemieckich restauracji i kin wpuszczal łzawiące gazy. wybijal witryny w tych zakładach fotograficznych, które eksponowały zdjęcia Niemców.Płytę z niemieckim szyldem zastąpił polską tablicą z napisem Mikołajowi Kopernikowi- Rodacy. Jako działacze Grup Szturmowych, w noc sylwestrową 1942/1943, wzięl udział w akcji wykolejenia pociągu niemieckiego, wiozącego sprzęt wojenny na front w Rosji. Kolejne wyzwanie stanowiła akcja pod Arsenałem.....

6.najbliższym celem było przeżycie dnia- od wschodu słońca do jego zachodu, przeżycie JUTRA, tygodnia, miesiąca, roku. Tak, jak już wspominałam, jednym z „planów na przyszłość” bohaterów, było przezwyciężenie śmierci, łapanek. Celem tym było przeżycie tego okropnego okresu wojennegosnuli również plany, wybiegające bardziej w przyszłość. Zastanawial się, jaką rolę odegrają w niepodległej Polsce. Lecz, aby Polska była wolna należało o Nią walczyć. Wolna Polska- to hasło stało się następnym celem, planem na przyszłość bohaterów. Działając w organizacjach konspiracyjnych, próbowali na różne sposoby „przyłożyć rękę” do odzyskania niepodległości