Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T21:20:19+01:00
Niemcy mają prawdopodobnie więcej dorocznych uroczystości niż jakikolwiek kraj w Europie. Święta wypełniają cały kalendarz, a w czasie lata prawie każda wieś ma swój jarmark.

Najsłynniejszym niemieckim świętem jest monachijski Oktoberfest, chociaż karnawał i bożonarodzeniowe jarmarki to równie ciekawe atrakcje, odbywające się co rok w całym kraju.

Styczeń to miesiąc spokojny, choć obfity w różne imprezy związane z okresem karnawałowym; słynna jest proklamacja „króla karnawału”. Punkt kulminacyjny przypada na luty lub marzec, siedem tygodni przed Wielkanocą. Reński Karneval ma przy tym więcej rozmachu niż jego bawarski odpowiednik znany jako Fasching. Najbardziej widowiskowe obchody ogląda Kolonia, niewiele mniej zobaczyć można w Moguncji i Düsseldorfie: atrakcyjne są zwłaszcza parady Rosenmontag. Fastnet w Badenii-Wirtembergii to wyjątkowa, pogańska, karnawałowa tradycja, która najlepszych wrażeń dostarcza w Rottweil. Inny jeszcze pogański zwyczaj – taniec pasterski (Schäfertanz) – jest kultywowany rokrocznie w marcu w Rothenburgu, a potem jeszcze kilkakrotnie w ciągu roku. Ważnym kwietniowym wydarzeniem jest sabat czarownic w noc Walpurgii (Walpurgisnacht), odbywający się w regionie Harcu ostatniego dnia miesiąca.

Maj oznacza początek wielu letnich świąt. Rozpoczyna się okres cotygodniowych przedstawień kostiumowych; przykładem może być Ratten-fängerspiele w Hameln. Zielone Świątki, przypadające zwykle na koniec miesiąca, obchodzi się w wielu miastach w szczególny sposób. W tym samym czasie odbywają się dwie uroczystości, które są rekonstrukcją wydarzeń historycznych: przedstawienie Meistertrunk w Rothenburgu i Kuchen- und Brunnenfest w Schwäbisch Hall. Niedługo potem w regionach katolickich obchodzi się święto Bożego Ciała, szczególnie uroczyście w Kolonii i Bambergu.

Czerwiec to okres ważnych festiwali muzyki klasycznej. Wśród nich jest tydzień bachowski (Bach-Woche) drugiego tygodnia miesiąca w Lüneburgu, festiwal händlowski (Händel-Festspiele) w Getyndze i Halle, tydzień schumannowski (Schumann-Woche) w Zwickau i tygodnie europejskie (Europäische Wochen) w Passau, a także wielki festiwal wszystkich rodzajów muzyki, odbywający się pod gołym niebem we Fryburgu. W północnych Niemczech sezon strzelecki wyznaczają odpowiednie festyny strzeleckie (Schützenfeste); największy odbywa się w Hanowerze. Talmarkt w Bad Wimpfen, zaczynający się z końcem miesiąca, jest targiem, który ma ponad tysiącletnią tradycję.

W lipcu roi się od świąt, jarmarków, a także winnych i piwnych festynów, otwierających każdy tydzień; pośród tych ostatnich najlepszy jest w Kulmbach. Kinderzeche w Dinkelsbühl i Schwörmontag w Ulm to najsłynniejsze imprezy folklorystyczne w tym okresie. Opernfest, trwający przez cały miesiąc w Bayreuth, poświęcony jest wyłącznie Wagnerowi i przypada na koniec lipca, ale warto pamiętać, że wszystkie bilety bywają wykupione już na rok wcześniej. W tym samym czasie w Monachium odbywa się bardziej różnorodny Opernfest.

Sierpień to miesiąc barwnych pokazów sztucznych ogni i iluminacji, takich jak Schlossfest w Heidelbergu i „Ren w płomieniach” (Der Rhein in Flammen) w Koblencji. W regionie Renu-Mozeli jest także mnóstwo Weinfeste, spośród których warto wymienić zwłaszcza te w Rüdesheim i Moguncji. Gäubodenfest w Straubingu jest natomiast jednym z największych w kraju festynów piwnych.

Słynny monachijski Oktoberfest odbywa się w przeważającej części we wrześniu: rozpoczyna się w przedostatnią sobotę miesiąca, ale może to być nawet druga sobota w miesiącu. Jest to także okres bachanaliów, takich jak Weindorf w Heilbronn i zabawa ludowa (Volksfest) w Bad Cannstatt. W październiku trwa jeszcze Weinfest w Nadrenii i ludowy festiwal Freimarkt w Bremie, a w rejonie Alp kilka świąt religijnych, z których najsłynniejszym jest Colomansfest w Schwangau. W listopadzie odbywa się całomiesięczny jarmark katedry hamburskiej (Hamburger Dom), podczas gdy 10 i 11 listopada w północnej Badenii i Nadrenii, głównie w Düsseldorfie, obchodzi się Martinsfest.

Grudzień to miesiąc targów bożonarodzeniowych: Christkindelsmarkt lub Weihnachtsmarkt. Jeśli ktoś chce odwiedzić jeden z nich, powinien wybrać targ norymberski lub augsburski, wypełniony tradycyjnymi krama
9 4 9