Daje dużo punktów więc proszę o sensowne i super rozwiązanie bo jest mi to bardzo potrzebne .
A mianowicie miałam w szkole temat : czynniki kształtujące temperaturę powietrza .
I do tego tematu potrzebne są mi 2 super pytania z wyjaśnieniami np. Dlaczego w Rio w lutym odbywa się karnawał podczas gdy w Polsce są silny mrozy i to na przykład chodzi o szerokość geograficzną... . Cos takiego Tylko naprawdę muszą być świetne pytania z wyjaśnieniem...

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T22:19:07+01:00
1 Od czego zależy, że lata w Polsce są zimne a zimy ciepłe?
Największy wpływ na klimat Polski mają masy powietrza polarno-morskiego i polarno-kontynentalnego, decydujące o przejściowości klimatu polskiego.
Nad Polskę napływają również masy powietrza, arktycznego, zwrotnikowego-morskiego i kontynentalnego, mające mniejszy wpływ na kształtowanie klimatu. Masy powietrza polarno-morskiego powodują latem zachmurzenie, ochłodzenie i wzrost wilgotności, zimą zaś przynoszą ocieplenie, odwilż i mgły.

2 dlaczego pustynia ATACAMA jest jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi i nie ma tam opadów?
Jedną z głównych przyczyn tak suchego klimatu jest zimny prąd peruwiański. Powoduje wysuszanie i ochładzanie klimatu wybrzeża przyczyniając się do pustynnienia.

3 Dlaczego port NARVICK nie zamarza mimo, że znajduję się praktycznie przy kole podbiegunowym (płn. Norwegia) a inne porty morskie na tej szerokości są zamarznięte przez kilka miesięcy?
Jest to związane z ciepłym prądem morskim Golfsztrom. Golfsztrom transportuje ciepłe wody, które potem jako Prąd Północnoatlantycki dostają się w okolice Europy.

Pozdrawiam.
1 5 1