Odpowiedzi

2010-03-17T21:30:41+01:00
Gorzkie żale to nabożeństwo spiewana w którym można uczestniczyc. dzięki niemu porozumiewamy się z Bogiem za pomocą nut i słoów
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T22:07:11+01:00
Gorzkie żale - modlitwa liturgiczna w Kościele katolickim mająca najczęściej charakter nabożeństwa adoracyjnego zazwyczaj odprawianego w okresie Wielkiego Postu, szczególnie w niedziele, ale również, zależnie od lokalnych zwyczajów, w inne dni np. w Triduum Paschalne. Gorzkie żale są tradycją wyłącznie polską.
Gorzkie żale składają się z następujących pieśni: Pobudka (zwanej również Zachęta), oraz Hymn, Lament duszy nad cierpiącym Jezusem i Rozmowa duszy z Matką Bolesną. Całość nabożeństwa podzielona jest na trzy warianty odmawiane cyklicznie. Przebieg nabożeństwa bywa różny, zależny od lokalnych zwyczajów tak jak różne bywają melodie wykonywanych śpiewów. Poza wymienionymi pieśniami mogą pojawić się również takie elementy jak: litanie, antyfony, suplikacje oraz kazanie pasyjne.Gorzkie żale są owocem czujności Kościoła wobec potrzeb wrażliwego religijnie narodu. Polski rodowód powinien tym bardziej skłonić nas do uczestnictwa w tych praktykach. Śpiewane nabożeństwo o charakterze pasyjnym, rozbrzmiewa w każdą niedzielę Wielkiego Postu, o porze nieszpornej, w kościołach całej Polski. Niepowtarzalność temu religijnemu tekstowi zapewnia niewątpliwie język, wyrosły z barokowej poetyki, pełen konkretów i obrazowości, ale też wyczucia i subtelności. Dosłowność i mistyka tworzą całość, wobec której nie można pozostać obojętnym. Gorzkie żale mają jednak jeszcze inną moc przyciągania. Nieliczne zmiany tekstu sprawiły, że nadal centralną jego postacią jest Chrystus. Na Niego skierowane są oczy wiernych i nad Jego Męką toczą smutnych łez krynice.
2 5 2