Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T13:02:16+01:00
Książka opowiada o losach małej dziewczynki, której matka umiera- zostaje przejechana przez pociąg. Basią opiekują się lekarz i jego żona- Natalia Budziszowa, którzy wysyłają dziecko do Warszawy pociagiem, zawieszając jej na szyi karteczkę z adresem, jaki zdążyła wypowiedzieć przed śmiercią matka dziewczynki. Basia jedzie w przedziale z mężczyzną o nieprzyjemnej powierzchowności oraz z dwójką kobiet (jedna ma kapelusz czerwony a druga zielony), które częstują tytułową bohaterkę mlekiem. Dziecko przez przypadek rozlewa je, co powoduje zamazanie się adresu na kartce. Na dworcu nikt na nią nie czeka, kobiety odchodzą, więc Basią zajmuje się porywczy mężczyzna z przedziału. Okazuje się, że jest to aktor Walicki mieszkający z innym aktorem- Szotem. Kiedy dziewczynka zasypia, próbują razem rozszyfrować zamazany adres, co skutkuje tym, że Basia zostaje odesłana do pewnego literata, pisarza książek Stanisława Olszowskiego przy ulicy Chmielnej 15. Po powrocie z teatru znajduje on obce dziecko w swoim łóżku, jest zły na służącego Michasia, że pozwolił je tu zostawić, szuka opiekunów dziewczynki, ale szybko przestaje i przywiązuje się do nowej lokatorki. Jednak pewnego dnia Michaś pokazuje mu ogłoszenie w gazecie o zaginięciu Basi. Pan Stanisław postanawia jej nie oddawać... Nieco wcześniej Stanisława Olszańska mieszkająca wraz z babcią Tańską w Warszawie wraca od rodziców, u jakich była na wakacjach. Czeka na nią list polecony, z którego dowiaduje sie o dziecku swej przyjaciółki. Para kobiet decyduje się dać ogłoszenie do gazety i wzywa panią Budziszową, aby pomogła im znaleźć zaginioną dziewczynkę. Ta odnajduje (w wyniku szczęśliwego przypadku) Walickiego i od niego panie otrzymują informacje, co dzieje się z Basią
15 3 15
Dziękuję za Pytania na konkurs.
2010-03-18T13:10:12+01:00
Awantura o Basię – powieść napisana przez Kornela Makuszyńskiego.Opowiada historię małej dziewczynki, wysłanej po śmierci matki pociągiem do nieznanych krewnych. Za sprawą drobnego wypadku jednak adres przyszłych opiekunów dziecka staje się nieczytelny.Akcja „Awantury o Basię” toczy się w Warszawie, także w Paryżu. „Awantura o Basię” to urocza książka opowiadająca o pokonywaniu problemów, kierowaniu się optymizmem i dobrem.
10 3 10
2010-03-18T13:21:04+01:00
Książka pt.''Awantura o Basię'' opowiada o małej Basi, która po śmierci swojej matki zostaje sama wysłana pociągiem do nieznanych krewnych. Za sprawą małego wypadku jednak adres przyszłych opiekunów dziewczynki staje się niewyrażny.Z czasem Basia nie jest już małą dziewczynką, ale dojrzewającą nastolatką wychowywującą się w dwóch domach. W utworze pełno jest : smutku, miłości, niefrasobliwości,śmiechu,żartu i komplikacji.Opowieść o osieroconej dziewczynce została dwa razy sfilmowana:w 1959 roku i w 1995 roku.Książkę napisał Kornel Makuszyński. Potem umiera przyjaciel Basi Pan Walicki.
4 2 4