Odpowiedzi

2009-10-26T20:45:19+01:00
Materia krąży w ekosystemie ponieważ rośliny pobierają ją z gleby w postaci związków nieorganicznych w procesie fotosyntezy przekształcają w związki organiczne, które następnie spożywają zwierzęta i czlowiek. Najpierw zjadają zwierzęta roślinożerne rośliny, a później same są zjadane przez zwierzęta mięsożerne. Gdy rośliny lub zwierzęta umierają ich ciała są rozkładane przez destruentów. Czyli związki organiczne są rozkładane do nieorganicznych i obieg się zamyka. Dlatego mówimy o obiego materii.
Energia wprowadzana jest do ekosystemu przez rośliny, które pobierają energię słoneczną i w nich jest jej najwięcej. Gdy rośliny są zjadane przez roślinożerców to energia przechodzi na zwierzęta ale ulega traceniu np. przez utzrymywanie ciepła ciała i procesy życiowe organizmu. Jeśli roślinożerca zostanie zjedzony przez mięsożerce to przekaże energie ale już mniejszą niż sam pobrał z roślin. Na każdym kolejnym szczeblu energia ulega wytraceniu. Dlatego mówimy o przepływie energii.


napisałam Ci pierwszą połowę zadania... ;p :)
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-26T20:47:34+01:00
To iz materia krązy w przyrodzoznacza iż obiega ona ekosystem przekształcając sie w materię zywa organiczą następnie martwą organiczną potem przez destruentów zostaje przekształcona na materię nieorganiczną która z koleii zostaje spowrotem wbudowana w ciała org zywych i tak jej ciąg się zamyka .jej obieg jest ciągły.Przepływ energii jest zaś jednokierunkowy I i II prawo termodynamiki eneria nie znika ani nie powsaje przekształca się w coś innego przy czym kazad zmana zostaje pomiejszona kosztem energii na wydzielejace się ciepło prz tej przemianie.
rzęsa-ryba-ryba kostnoszkieletowa-bakterie destruenci
mech-ślimak-ptak-bakterie
rosliny-zajac-lis-bakterie
zboze-mysz-kot-bakterie
1 1 1