Odpowiedzi

2010-03-18T15:06:37+01:00
1. Pijawka posiada przyssawki, którymi przyczepia się do ciała ofiary. Ma wole, w których magazynuje krew, posiada również substancję hirudynę, która zapobiega krzepnięciu krwi i produkowana jest przez gruczoły ślinowe.

Łuskiewnik posiada korzenie ssące ( z tego co pamiętam nazywają się haustoria), którymi pobiera substancje minerlane i wodę, np. od drzewa czy krzewu.


2. Jemioła jest półpasożytem, bo od swojego żywiciela, np drzewa, pobiera za pomącą korzeni ssących tylko wodę i sole mineralne a sama przeprowadza proces fotosyntezy, a więc wytwarza asymilaty niezbędne do jej prawidłowego rozwoju.
5 4 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T15:16:03+01:00
A) pijawka:
-przednia przyssawka umożliwia pijawce pobieranie pokarmu
-szczęki z licznymi ząbkami umożliwiają przecięcie powłok skórnych żywiciela
-silnie umięśniona gardziel i przełyk pełnią funkcję aparatu ssącego
-w uchyłkach przewodu pokarmowego gromadzona jest krew (pijawka może przeżyć nawet 2 lata bez pokarmu)
-tylna przyssawka ułatwia przytwierdzenie się pijawki do żywiciela

łuskiewnik:
-za pomocą ssawek przyczepia się do korzeni drzew pobierając substancje organiczne i wodę
- na spodniej stronie łusek są niewielkie otworki- tam znajdują się hytatody - gruczołowate komórki aktywnie wydzielające wodę, które przy pobieraniu substancji odżywczych i dzięki nim siła ssąca pasożyta jest większa od siły żywiciela.

b) jemioła żywicielom zabiera tylko wodę i sole mineralne. Każdy półpasożyt sam fotosyntezuje, samodzielnie wytwarzając cukry i inne związki organiczne.
5 3 5
  • Użytkownik Zadane
2010-03-18T15:22:48+01:00
A) pijawka- jest pasożytem żywiącym się krwią kręgowców. Po wyssaniu krwi, magazynuje ją w uchyłkach jelita, dzięki czemu może przetrwać dłuższy czas bez pożywienia( nawet do 2 lat) . Jej ślina zawiera hirudinę,która zapobiega krzepnięciu krwi oraz histaminę powodującą rozszerzanie naczyń krwionośnych. Przyssanie się i przecinanie skóry przez pijawkę umożliwiają silne szczęki i mięśnie, a sam akt jest bezbolesny, dzięki substancji chemicznej zawartej w ślinie, która ma właściwości znieczulające.

łuskiewnik- w większości pasożyt roślin liściastych (głównie: leszczyna, topola,olsza, rzadziej buk, a w Tatrach- świerk ) Nie zawiera chlorofilu i nie przeprowadza w związku z tym fotosyntezy. W swej budowie posiada ssawki, za pomocą których pobiera substancje organiczne wodę i sole mineralne. Pasożytuje na korzeniach. Większą część roku znajduje się pod ziemią, tylko na czas kwitnienia i owocowania tworzy nadziemny pęd. Nasiona kiełkują tylko wówczas, gdy znajdują się w pobliżu korzeni rośliny żywicielskiej.

b)Jemioła jest półpasożytem, gdyż z rośliny żywicielskiej pobiera tylko wodę i sole mineralne, natomiast pokarmowe związki organiczne tworzy sobie sama w procesie fotosyntezy.

4 4 4