Odpowiedzi

2010-03-18T16:20:32+01:00
Swiat:

niedziela: Francja: Socjaliści wygrywają wybory regionalne

Partia Socjalistyczna triumfowała w niedzielnej pierwszej turze wyborów regionalnych we Francji zdobywając 30 proc. głosów - wynika z pierwszych sondażowych rezultatów ośrodka TNS/Sofres. Drugie miejsce zajęła rządząca centroprawicowa UMP z ok. 27 proc. głosów.

poniedziałek:T-shirt z niewłaściwym napisem powodem kłopotów

Władze londyńskiego lotniska Gatwick przeprosiły brytyjskiego pasażera, który miał kłopoty z powodu koszulki z napisem "Wolność albo śmierć". Służby bezpieczeństwa kazały mu ją przewrócić na lewą stronę, gdyż - jak twierdziły - napis zawierał groźbę.

Wtorek:Klich: Kontrola w GROM nie wykazała istotnych uchybień

Kontrola w specjalnej jednostce GROM nie wykazała żadnych istotnych nieprawidłowości czy uchybień ani przypadków nepotyzmu - powiedział na konferencji prasowej szef MON Bogdan Klich. Zapewnił, że ma pełne zaufanie do dowódcy tej jednostki.

Sroda:Moskowskij Komsomolec": czy Putin w Katyniu wyrzeknie się Stalina?

Czy Władimir Putin wyrzeknie się Józefa Stalina? - pyta na swojej stronie internetowej dziennik "Moskowskij Komsomolec", zapowiadając kwietniowe spotkanie szefa rządu Rosji z premierem Polski Donaldem Tuskiem w Lesie Katyńskim koło Smoleńska.

Czwartek:Polski An-26 wylądował na zamarzniętym jeziorze

Samolot An-26 polskiej firmy wylądował przymusowo na zamarzniętym jeziorze Ulemiste, gdy nie udała się próba lądowania na lotnisku w stolicy Estonii Tallinie. Ranny pilot trafił do szpitala. Pięć innych osób na pokładzie nie odniosło obrażeń.

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T16:20:46+01:00
14. 03. 2010
1.
Zatrzymano seryjnego włamywacza do plebanii
Policjanci z Podkarpacia zatrzymali mężczyznę, który włamał się do kilkunastu plebanii m.in. w Rzeszowie i Warszawie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mógł zrabować nawet 100 tys. zł. Grozi mu do 10 lat więzienia.
Jak poinformował rzecznik podkarpackiej policji podkom. Paweł Międlar, 21-letni mężczyzna został zatrzymany w piątek, kiedy próbował włamać się do plebanii w Manasterzu (Podkarpackie).
Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że włamywacz mógł ukraść ok. 100 tys. zł. Mężczyzna twierdzi, że pieniądze przeznaczał na zakłady bukmacherskie oraz gry na automatach. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.
2.
Brytyjski książę przybywa do Polski
Książe Karol
Następca brytyjskiego tronu książę Karol z małżonką rozpocznie w poniedziałek trzydniową wizytę w Polsce. Tego dnia para książęca spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem; we wtorek odwiedzi Puszczę Białowieską.
Książę Karol i jego żona księżna Kornwalii Camilla Parker Bowles przyjadą do Polski w ramach podróży obejmującej także Węgry i Czechy.
W poniedziałek po południu spotkają się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką. Wieczorem wezmą udział w obiedzie wydanym na cześć książęcej pary przez parę prezydencką. Tego dnia książę Karol wraz z żoną spotkają się także z premierem Donaldem Tuskiem oraz złożą wieniec przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki.
Następnego dnia planowana jest wizyta na Podlasiu.
Do tej pory książę Walii złożył trzy oficjalne wizyty w Polsce i na Węgrzech, a Czechy odwiedził cztery razy (dwukrotnie za czasów Czechosłowacji). Księżna Kornwalii złoży oficjalne wizyty w Czechach i na Węgrzech po raz pierwszy. Camilla Parker Bowles gościła już w Polsce w 2008 roku, towarzysząc księciu Walii podczas jego wizyty w Krakowie.
3.
Palikot chce być premierem
Janusz Palikot udzielił wywiadu portalowi Onet.pl, w którym oświadczył, że chciałby objąć urząd premiera po Donaldzie Tusku, a PO była by w stanie osiągnąć więcej, gdyby zawarła koalicję z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Jak ocenił wiceszef klubu PO, taka koalicja mogłaby być zawarta, jeżeli SLD "przetrwa" jako partia.
15.03.2010
1.
W Polsce powstanie gwardia narodowa - NSR
W drugiej połowie bieżącego roku wojskowe komendy uzupełnień rozpoczną nabór do Narodowych Sił Rezerwowych. Na początek planowane jest przyjęcie 10 tysięcy żołnierzy - czytamy w "Rzeczpospolitej".
- Taka formacja powinna powstać już wiele lat temu - mówił dla "Rzeczpospolitej" Edward Kusiak, szef Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów. Jak zaznaczył, podobne formacje istnieją już w niemal wszystkich demokratycznych krajach.
Rezerwista, za dzień służby, otrzyma średnio 80 zł. Po podpisaniu kontraktu nie będzie mógł być zwolniony z pracy. Otrzyma prawo do wojskowej opieki medycznej oraz zostanie ubezpieczony od wypadków podczas wykonywania zadań, takich jak ćwiczenie umiejętności strzeleckich, udzielanie pierwszej pomocy, podejmowanie akcji ratunkowych podczas klęsk żywiołowych, czy też pilnowanie obiektów strategicznych. Rezerwiści integrują także społeczność lokalną.
- W Danii na przykład organizują zajęcia dla dzieci - opowiadał Kusiak.
Jak pisze "Rzeczpospolita", na razie nie jest pewne, ilu żołnierzy przyjmą konkretne jednostki. Wiadomo jednak, że Sztab Generalny Wojska Polskiego planuje przyjęcie w tym roku 10 tysięcy rezerwistów.
- To bardzo mało. Podejrzewam, że w pierwszej kolejności będą przyjmowani tylko byli zawodowi żołnierze - mówił Kusiak.
Szczegółowe informacje o rekrutacji znaleźć można u komendantów wojskowych komend uzupełnień.
2.
Pilot naraził życie premiera Polski; będzie kara więzienia?
Roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata domaga się prokuratura dla ppłk Marka Miłosza, oskarżonego o umyślne sprowadzenie ryzyka katastrofy i nieumyślne spowodowanie wypadku śmigłowca z ówczesnym premierem Leszkiem Millerem na pokładzie.
Według prokuratora, Miłosz powinien był przewidzieć ryzyko oblodzenia, które - jak ustaliła Komisja Badania Wypadków Lotniczych - było przyczyną wyłączenia silników i rozbicia śmigłowca.
Zdaniem prokuratora, Miłosz mimo ryzyka oblodzenia, nie włączył ręcznego trybu instalacji przeciwoblodzeniowej, pozostawiając ją w trybie automatycznym.
Obrońcy ppłk. Marka Miłosza wnoszą o uniewinnienie. Adwokat Andrzej Werniewicz argumentował, że Miłosz prawidłowo wykonywał podejście do lądowania, nie wiedział o niesprawności czujnika oblodzenia i nie miał informacji meteorologicznych o ryzyku oblodzenia.
Sam Miłosz prosił sąd, by wydając wyrok uwzględnił wiedzę, jaką dysponowała załoga tamtego dnia, a nie wszystkie ustalenia, poczynione przez ekspertów już po wypadku.
3.
Zabójstwo gen. Papały: policja zbierze dodatkowe próbki
Policja - na zlecenie łódzkiej prokuratury - ma sprawdzić postępowania na terenie całego kraju, pod kątem pozyskania do badania materiału porównawczego, w tym próbek krwi 20 osób, które mogą być bezpośrednio zamieszane w śmierć b. szefa policji gen. Marka Papały.
Śledczy, którzy badają sprawę śmierci gen. Papały, chcą porównać je ze śladami krwi znalezionymi w pobliżu miejsca zabójstwa b. szefa policji.
Łódzcy prokuratorzy wytypowali 20 osób, co do których istnieją podejrzenia - w zależności od przyjętych kilku wersji zabójstwa - że mogły bezpośrednio uczestniczyć w zabójstwie. Prokuratura zleciła KGP pozyskanie od tych osób materiału porównawczego. Policja ma też sprawdzić, czy próbki krwi nie zostały zabezpieczone wcześniej w innych postępowaniach prowadzonych przeciwko nim na terenie całego kraju.
Gen. Marek Papała, były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji; przesłuchano ok. 400 świadków, w tym kilkudziesięciu wielokrotnie. Czynności śledcze podejmowały UOP, ABW i prokuratura m.in. w USA, Szwecji, Austrii i w Niemczech.
16.03.2010
1.
"Plan rządu przyniesie szkody społeczeństwu"
Zbigniew Kuźmiuk w najnowszym wpisie na swoim blogu w Onet.pl ocenia, że rządowy "plan przychodów z prywatyzacji energetyki będzie wykonany tyle tylko, że ze szkodą dla polskiej gospodarki i dla polskiego społeczeństwa". Były poseł podkreśla, że plan ten jest już realizowany.
Zbigniew Kuźmiuk zauważa, że zasadniczą część przychodów z prywatyzacji, kwotę około 20 mld zł, ma przynieść prywatyzacja czterech głównych polskich grup energetycznych: PGE, Tauron, Enea i Energa.
"Z tych czterech grup energetycznych Enea i Energa miały być prywatyzowane z udziałem inwestorów strategicznych, którzy mogliby nabyć pakiety większościowe tych firm, dwie inne, PGE i Tauron przez giełdę, przy czym w tych przypadkach sprzedawane miałyby być pakiety mniejszościowe" – dodaje były poseł.
Jak podkresla Kuźmiuk, "te cztery firmy wytwarzają 65 proc. energii elektrycznej, a dystrybuują jej aż 86 proc. co oznacza, że rząd zdecydował oddać w prywatne, a mówiąc precyzyjniej, w ręce inwestorów zagranicznych zasadniczą część polskiej energetyki".
Jak zauważa były poseł, "mimo tych wszystkich poważnych zastrzeżeń, prywatyzacja sektora już się rozpoczęła". Jak wnioskuje, realizacja rządowego planu prywatyzacji odbędzie się ze "szkodą dla polskiej gospodarki i dla polskiego społeczeństwa".
2.
Grozili bronią policjantom - grozi im 10 lat
Dwaj łódzcy policjanci, będący przed służbą, zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy zagrozili im przedmiotem przypominającym broń. Zatrzymani podejrzewani są o kradzieże i włamania do samochodów. Jeden z napastników prowadził auto bez prawa jazdy i po pijanemu.
Obaj zatrzymani to łodzianie w wieku 19 i 20 lat. Według policji, przyznali się do kilkunastu kradzieży i włamań do samochodów na terenie dzielnic Widzew i Bałuty. W przeszłości nie byli karani. 19-latek, który groził policjantowi bronią, miał ponad 0,76 promila alkoholu w organizmie, a jego o rok starszy kolega - 0,6 promila.
19-latek może usłyszeć zarzuty czynnej napaści na policjanta i jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości, bez wymaganych uprawnień. Obaj mężczyźni odpowiedzą także za kradzieże z włamaniem. Może im grozić do 10 lat więzienia.
Policjanci ustalają obecnie, ile samochodów okradli zatrzymani; będą też wnioskować o ich tymczasowe aresztowanie.
3.
Jednak całkowity zakaz palenia?
Senatorowie chcą przywrócić restrykcyjne przepisy w ustawie o zakazie palenia, które odrzucił Sejm – informuje radio TOK FM.
W czwartek takie poprawki złożą senatorowie PiS, ale nad podobnym projektem zastanawiają się także członkowie Platformy - podaje TOK FM.
Wniesione poprawki miałyby całkowicie zabronić palenia papierosów w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, oraz zakaz tworzenia palarni w tych miejscach, a także w szpitalach i szkołach.
Sejm na początku marca uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia wprowadzającą zakaz palenia papierosów w niektórych miejscach publicznych.
Palenie byłoby dopuszczalne w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach w hotelach, akademikach, uczelniach wyższych, a także np. w domach spokojnej starości i domach zakonnych. Za złamanie zakazu palaczowi groziłoby 500 zł mandatu. Za nieumieszczenie w lokalu lub pojeździe informacji o zakazie palenia - grzywna. Ustawa przewiduje też zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych przez internet, dopuszcza natomiast produkcję i wprowadzanie do obrotu tzw. e-papierosów.
17.03.2010
1.
Polskie odkrycie sprzed 240 mln lat
Ślady drapieżnictwa u drobnych organizmów żyjących na dnie płytkich mórz 240 mln lat temu odkrył polsko-amerykański zespół paleontologów. O wynikach badań informuje tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Badania współczesnych jeżowców dowiodły, że aktywnie żerują one na niewielkich zwierzętach, liliowcach, pozostawiając przy tym charakterystyczne ślady ugryzień. Takie same ślady znaleziono na skamieniałościach liliowców ze środkowego triasu (około 240 mln temu) w Górach Świętokrzyskich oraz na Śląsku.
Liliowce to zwierzęta należące do typu szkarłupni. Zbudowane są z kielicha, łodygi i ramion. W kielichu znajdują się podstawowe narządy, z jego boków wyrasta pięć ramion. Na każdym z nich są nóżki, które wraz z ramionami tworzą sieć służącą do chwytania drobnych organizmów. W późnym triasie pojawiły się liliowce, których łodyga uległa redukcji. Zwierzęta te "oderwały się" od dna i zaczęły unosić się w wodzie (planktoniczny tryb życia) lub aktywnie pływać (nektoniczny tryb życia).
2.
Polska wycofuje się ze złej decyzji sprzed 20 lat
Wczoraj pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej i wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska przedstawiła ranking 28 propozycji lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce. Jak podkreśla prezes Polskiej Agencji Atomistyki prof. Michał Waligórski, oznacza to, że Polska wycofa się z "fundamentalnie złej decyzji" podjętej 20 lat temu, której "konsekwencje Polska ponosi do dziś".
Pierwsze miejsce w rządowym rankingu zajął Żarnowiec, drugie - Warta-Klempicz, a trzecie - Kopań - powiedziała pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej i wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska
W ocenie prezesa Polskiej Agencji Atomistyki, lokalizację elektrowni poznamy w ciągu najbliższych 5 lat. Jak podkreślił, jeśli decydujemy się na budowę siłowni w Polsce, musi ona należeć do tzw. III generacji. - W praktyce oznacza to, że nawet jeśli wbije się w nią duży samolot pasażerski, rdzeń reaktora nie zostanie uszkodzony. Taka technologia już istnieje - dodaje.
3.
Rząd nowelizuje kodeks drogowy
Zwiększenie uprawnień policji do karania kierowców łamiących przepisy poza drogami publicznymi oraz odholowywanie na koszt właściciela pojazdu zaparkowanego w miejscu dla niepełnosprawnych - przewiduje projekt zmiany w prawie o ruchu drogowym.
W środę w nocy rządowym projektem nowelizacji ma zająć się Sejm.
Obecnie policjanci są bezsilni wobec kierowców łamiących przepisy na drogach wewnętrznych - na osiedlach czy na parkingach przy centrach handlowych. Mogą tam interweniować tylko wtedy, gdy dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia, czyli na przykład po wypadku.
Według projektu policja będzie miała prawo wystawić mandat m.in. za nieprawidłowo zaparkowany samochód czy za nieuprawnione zajęcie miejsca dla niepełnosprawnego (tzw. koperty) przy centrum handlowym lub na osiedlu.
Projekt wprowadza też rozwiązania, które umożliwią przekazywanie Komisji Europejskiej raportów o ilości dwutlenku węgla emitowanego przez samochody po raz pierwszy rejestrowane w Polsce.
18.03.2010
1.
16-latek zabił młodszą siostrę; grozi mu 25 lat
Za zamkniętymi drzwiami rozpoczął sięw Sądzie Okręgowym w Elblągu proces 16-letniego chłopca, oskarżonego o zabójstwo młodszej siostry i usiłowanie zabójstwa matki. Grozi mu kara 25 lat pozbawienia wolności.
Za zamkniętymi drzwiami rozpoczął się w czwartek w Sądzie Okręgowym w Elblągu proces 16-letniego chłopca, oskarżonego o zabójstwo młodszej siostry i usiłowanie zabójstwa matki. Grozi mu kara 25 lat pozbawienia wolności.
O tym, że chłopiec będzie odpowiadał jak dorosły, zdecydował w październiku ub. roku Sąd Rodzinny i Nieletnich w Elblągu.
O wyłączenie jawności procesu wystąpił obrońca oskarżonego i sąd przychylił się do tego wniosku. Chłopiec w postępowaniu przygotowawczym przyznał się do winy i wyjaśniał okoliczności zbrodni.
Szesnastolatek z Pasłęka w marcu ub. roku zabił nożem 11-letnią siostrę. Następnie jej ciało zawinął w dywan i ukrył. Gdy do domu przyszli rodzice i zaczęli wypytywać o dziewczynkę, nastolatek zaatakował siekierą swoją matkę. Lekarze uratowali ciężko ranną kobietę. Motywem zabójstwa siostry były prawdopodobnie sprzeczka i konflikt.
2.
Nietypowy zakup Nelli Rokity - młot udarowy
"Super Express": Antena satelitarna za 1300 zł, nowoczesny telefon komórkowy za 1600 zł, profesjonalny aparat fotograficzny za 1990 zł - to tylko niektóre z wielu zakupów dokonanych przez posłów ze środków przeznaczonych na prowadzenie biura poselskiego.
Rekordzistą jest poseł Piotr van der Coghen. W jego wykazie widnieje aż 12 zakupów za ponad 20 tys. złotych - czytamy w "SE".
- Miałem taką koncepcję, by stworzyć w swoim biurze nowoczesne warunki - tłumaczy parlamentarzysta.
Znacznie tańszy, ale i zaskakujący wydaje się również zakup Nelli Rokity, która kupiła... młot udarowy za 359 zł.
- Doradzono mi ten młot, bo będzie robił dziury w ścianach. I przebijał beton - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z "Super Expressem". Jak wyjaśnia, młot udarowy jest urządzeniem wielofunkcyjnym.
Wśród poselskich wydatków w 2009 r. znajdowały się również nawigacje samochodowe, kamery cyfrowe czy dekodery telewizyjne.
3.
"Fakty" TVN: Polska oddała mecz walkowerem?
Polska przegrywa wojnę o unijną dyplomację. W środę Catherine Ashton przedstawiła w Brukseli projekt kształtu służb zewnętrznych UE (EEAS). Nie ma tam zbyt wielu Polaków.
Mikołaj Dowgielewicz, sekretarz stanu ds. europejskich mówi, że nic nie przegraliśmy, że piłka nadal jest w grze. Wydaje się jednak, że ten mecz Polska oddała walkowerem.
2010-03-18T16:44:09+01:00
..........:::::::::::KRAJ:::::::::::.........................
Czwartek :Komisja o zakazie bicia dzieci

Zapis jednoznacznie zakazujący stosowania kar cielesnych, zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka pozostanie w projekcie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - zdecydowali posłowie z sejmowej Komisji polityki społecznej i rodziny.
Środa:Zmarł kompozytor Tadeusz Prejzner

W środę w wieku 85 lat zmarł nagle kompozytor, pianista, jazzman Tadeusz Prejzner - poinformowała rodzina muzyka.

Wtorek "To może przynieść podział PO"

Prawybory w Platformie Obywatelskiej mogą przynieść podział w partii - ocenił w Poznaniu Aleksander Kwaśniewski. B. prezydent skrytykował też zamieszanie wokół wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.

Poniedziałek"Polska i Wielka Brytania są podwójnymi sojusznikami"

Prezydent Lech Kaczyński podkreślił podczas uroczystego obiadu wydanego na cześć brytyjskiej pary książęcej: księcia Karola i księżnej Camilli, że Polska i Wielka Brytania są obecnie podwójnymi sojusznikami, będąc razem w NATO i Unii Europejskiej.
NiedzielaSikorski: to akt nienawistnego wandalizmu

Szef MSZ Radosław Sikorski potępił w niedzielę dewastację pomnika upamiętniającego pomordowanych podczas II wojny światowej w obozie w Krakowie-Płaszowie. Wyraził nadzieję, że prokuratura nie będzie miała pobłażania dla antysemickich wystąpień.