Odpowiedzi

2013-02-17T11:02:45+01:00

Wg tego schematu, tylko opisując porównywne postaci jedocześnie:

Charakterystyka to po prostu portret. Nie ma jednego wzorca, który obowiązuje przy tworzeniu charakterystyki, ale jest kilka elementów, które powinny się w niej znaleźć:

a. Prezentacja- czyli informacja, kogo będziemy charakteryzować.

b. Cechy zewnętrzne- czyli to, jak ten ktoś wygląda. Nie trzeba opisywać wszystkiego; zwracamy uwagę na to, co najbardziej rzuca się w oczy lub jest niezwykle ważne do scharakteryzowania postaci (krzywy nos, jeśli bohater ma z tego powodu kompleksy; wyniosła postać, jeśli jest to osoba dominująca).

c. Cechy wewnętrzne- czyli usposobienie, intelekt i charakter. Te część rozbudowujemy w zależności od tego, jak bardzo zależy nam na pokazaniu, jakim człowiekiem jest nasz bohater.

d. Stosunek dotoczenia- czyli jak się zachowuje wobec innych ludzi, a także zwierząt, niekiedy roślin lub przedmiotów (np. codzienni wychodziła do ogrodu, by porozmawiać z kwiatami; bardzo troskliwie opiekował się swoim psem).

Nasze opinie i oceny- element nieobowiązkowy, ale ważny. Jeśli decydujemy się na wyrażenie naszej opinii, musimy zadbać o odpowiednie uzasadnienie i zaznaczyć, że to opinia jak najbardziej nasza, indywidualna, czyli subiektywna