Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T15:58:10+01:00
Jedynie w Afryce można spotkać to majestatyczne piękne zwierzę o długiej szyi i zgrabnych nogach. Jej właściwa naukowa nazwa łacińska brzmi – giraffa camelopardalis. Nazwa tego zwierzęcia pochodzi od arabskiego “xirapha” co oznacza – ta co szybko biega. Jednak nie jest to jedyna charakterystyczna cecha tego wysokiego zwierzęcia. Druga cześć tej nazwy składa się z dwóch członów – camel i pardalis. Na początku uważano bowiem, że żyrafa jest krzyżówką wielbłąda jednogarbnego (po łacinie – camelus dromedarius) i lamparta (po łacinie – panthera pardus). Idea ta wzięła się stąd, że żyrafa na głowę i pysk przypominający wielbłądzi zaś plamy na skórze przypominały leopardzie cętki. Żyrafa była znana zarówno starożytnym Egipcjanom jak i Rzymianom. W owych czasach żyła ona na obszarach bardziej rozległych niż obecnie. Liczne stada żyraf żyły bowiem na terenie obecnej Etiopii.

Żyrafy mogą osiągnąć do 450 cm wysokości i ważyć 500-800 kg. Na czaszce znajduje się 2-5 wyrostków kostnych powleczonych skórą, które u samców rosną przez całe życie. Ich futro pokryte jest łatami w kolorze pomarańczowo-brązowym na biało-kremowym tle. Cętki u żyrafy są jak linie papilarne u człowieka i ich ułożenie jest charakterystyczne dla każdego osobnika i nieco odmienne dla poszczególnego gatunku. Formy łat wykazują dużą zmienność ubarwienia, również w ramach tego samego gatunku.

Każdy osobnik ma inny ich układ. Istnieją również inne gatunki żyraf i w zależności od obszaru występowania mają inne ubarwienie lub formę centek na futrze. Młode osobniki są jaśniejsze podobnie jak i samice. Samce zaś im są starsze tym ciemniejsze mają łaty.

5 4 5
2010-03-18T15:58:29+01:00
W przypadku zagrożenia potrafi osiągnąć prędkość do 55 km/h.
Sposób poruszania się żyrafy który na jednoczesnym wyrzucaniu kończyn jednej strony ciała, a następnie drugiej.
3 3 3
2010-03-18T16:00:15+01:00
Żyrafy mają bardzo długie szyje. Żywią się liścmi, drzewami i korą drzew. Raczej są przyjazne dla ludzi i otoczenia. Boją się lwów, lampartów i uciekają przed nimi. Żyją w Afryce, tam gdzie rosną drzewa ( oczywiście ). Często możemy je spotkac w ZOO :)
2 5 2