Odpowiedzi

2009-10-26T20:45:41+01:00
Alek-to jeden z głównych bohaterów ksiązki pt. ;Kamienei na szaniec' Aleksandra kAmińskiego. Poznajemy go,gdy ukończył liceum im. Stefana Batorego. Podharcmistrz,podchorazy AK. Działał w organizacji'Wawer'. Dowódca jednej z druzyn Grup szturmowych.Został odznaczony orderem Virtuti militari. Urodził się 3 listopada 1920r. zmarł na skutek ran odniesionych w walce 30 marca 1943r. Miął 23 lata. Jego ojciec był kierownikiem fabryki.Alek był bardzo emocjonalnie przywiązany do matki,która bardzo kochał i chciał we wszytkim wyreczać.
''Alek był dryblasem.Wysoki,szczupły o niebieskich oczach i płowej czuprynie'' Ze wzgledu na swoj d'ługi 'wzrost koledzy nazywali go glizdą. Był chłopcem zawsze usmiechnietym,skorym do zachwytów i wzruszeń. Umiał być opanowany, potrafił chłodno oceniać sytuacje,,nie tracił zimnej krwi. Miał zdolnosc podejmowania właściwych decyzji

Jego osobę wyrozniała wielka odwaga,niezłomność. Razem z rudym zrywał niemiackie flagi. Alek zdjął tez tablice z niemiackimi napisami z pomnikia koapernika, przez co narażał sie na niebezpieczeństwa. Wybijanie szyb fotografom tez składa sie na jego odwagę.
Alek cechował sie równiez szczeroscia. KAmiński pisze o nim,W Alku mogła pociągac wyjątkowa szvzerość i bezpośrednosc i uczynność tak wielka,ze nie kiedy az krępująca'. Kiedy walcząc już w Szarych Szeregach, kupił kurtkę,z której badzo szybko sie cieszył,bo od razu zacząl ją pożyczać kolegom,ostatecznie wcale jej nie nosił bo została zniszczona wq walce.
Glizda miała zdolności do poświecenia.Ryzykował życiem. I stracił je na skutek ran. Umierając ,nie troszył sie o swój własny los, lecz dopytywał sie o kolegów,by nieść im ulgę.
Aleksander zawsze był opanowany w trudnych sytuacjach.Nawet kiedy dostał sie w łapanke,uciekł z cięzarówki.
2009-10-26T20:46:56+01:00
Leszek Domański ps. Zeus - profesor geografii z Gimnazjum im. Stefana Batorego, harcmistrz, zginął w Mińsku na przełomie 1939 i 1940 r.