Odpowiedzi

2010-03-18T16:18:39+01:00
Arabowie ogromnie wpłynęli na właściwie dzisiejszy na świat, bo gdyby nie ich pomysłowość kto wie jakimi posługiwalibyśmy się liczbami.
Arabowie ze względu na swoje zasady religijne, nie mogli np. w zdobnictwie malować ludzi i zwierząt, dlatego tworzyli piękne ornamenty roślinne i geometryczne(arabeski), które w późniejszym okresie miały wpływ na kulturę Europy. Sławne są np. dywany arabskie.
Arabowie rozwinęli kaligrafię. Stała się ona prawdziwą sztuką, a kaligrafowane cytaty z koranu w postaci kunsztownych malowideł, mozaik lub rytów rzeźbiarskich są prawdziwymi perłami zdobnictwa.
Warto przez chwilę zastanowić się nad arabską architekturą. W wielu domostwach budowano bogato dekorowane baseny. Aby zapewnić ruch powietrza, w budynkach stosowano często ażurowe płaszczyzny oraz liczne okna. Życie domostwa skupione było wokół dziedzińca otoczonego portykiem.Elementem charakterystycznym arabskiej zabudowy stały się wieże minaretów i kopuły meczetów, nawiązujące do wzorców starochrześcijańskich(np. jerozolimska Kopuła na Skale). Wnętrza zdobiono licznymi mozaikami, charakteryzowały się obszerną wolną przestrzenią, w której uwagę zwracała nisza modlitewna(mihrab), umieszczona w scianie(kibla) skierowanej ku Mekce. Zgodnie z zaleceniem Mahometa nie umieszczano żadnych podobizn.
Spisywali oni również greckie zwoje, dzięki czemu po podbiciu grecji, wiele cennych dzieł znanych filozofów przetrwała do naszych czasów tłumaczona z języka arabskiego.