Odpowiedzi

2010-03-18T17:24:30+01:00
Nie tyle z samym Rynkiem, co w ogóle z miastem Krakowem związany jest pewien pan zamieszkujący do dziś Księżyc (podobno). Mowa o panu Twardowskim, szlachcicu krakowskim, który zaprzedał duszę diabłu w zamian za potężną wiedzę magiczną. Legenda głosi, że Twardowskiego uratowały modlitwy ducha żony Zygmunta Augusta – Barbary i Twardowski zamiast do piekła spadł na Księżyc.

Inną legendą unoszącą się nad Krakowem, a już dokładnie związaną z Rynkiem krakowskim jest legenda o hejnale mariackim. Dźwięk trąbki z wieży Kościoła Mariackiego rozlega się dokładnie co godzinę, na całym świecie można go usłyszeć przez radio w południe. Gdy gra hejnalista, zdaje się, że Rynek krakowski zamiera, tłum wolniej chodzi, niektórzy się zatrzymują i słuchają. Muzyka urywa się nagle, tak, jak głosi legenda. A mówi ona, że hejnalista wygrywający sygnał alarmowy został nagle trafiony strzałą tatarską i gamy na trąbce nie ukończył. Hejnał z Wieży Mariackiej grany jest na cztery strony świata. Jak dotąd tylko raz, w południe z wieży rozległ się nie hejnał lecz pieśń żałobna „Łzy Matki”. Było to 3 kwietnia 2005 roku.
Kraków owiany jest wieloma znanymi legendami, niektóre z nich dotyczą samego rynku krakowskiego, jak ta o hejnale, o gołębiach zamieszkujących Rynek krakowski, o nożu w sukiennicach, inne dotyczą samego miasta. O Wandzie co Niemca nie chciała, o smoku wawelskim, o Bazyliszku, o Lajkoniku brykającym na Rynku krakowskim, o pierścieniu św. Kingi i wiele, wiele innych. Znamy je i chętnie czytamy swoim dzieciom.
6 3 6