Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T17:42:15+01:00
Na temat tego mitu znalazłam tylko opowieść Parysa (może coś z tego weźmiesz):

Pewnego dnia pasłem baranki na idajskiej górze. Zmęczony zasnąłem pod drzewem. Po krótkiej chwili coś mnie obudziło. Przede mną stał Hermes czyli posłaniec bogów. Powiedział, że będę sędzią w sporze nieśmiertelnych bogiń. Kłótnia ich odbyła się dlatego, że podczas zaślubin Peleusa i Tetydy zaproszeni zostali zaproszeni wszyscy bogowie oprócz Eris. Postanowiła się za to zemścić. Rzuciła między boginie złote jabłko z napisem "Najpiękniejszej". Wciągnęły one w tę kłótnię cały Olimp. Dzeus wybrał mnie, abym rozsądził ten spór. Gdy stanęły przede mną Hera, Afrodyta i Pallada miałem wręczyć jabłko najpiękniejszej.
Hera mi proponowała: "Jeśli mnie wybierzesz, dam Ci władzę nad całym światem. Będziesz panem i królem mnogich ludów, a twej potędze nikt się nie oprze."
Pallada mówiła: "Nie pożałujesz, Parysie, jeśli mnie przyznasz pierwszeństwo. Twe imię zasłynie od Ilionu po krańce ziemi. Będziesz najmędrszym z ludzi."
Afrodyta szepnęła: "Gdy mnie oddasz jabłko, młodzieńcze, obiecuję ci na małżonkę najcudniejszą z kobiet śmiertelnych, córkę Tyndareja i Ledy, boską Helenę."
Sam nie wiem, co mną pokierowało i dałem jabłko Afrodycie. Została ona od tego czasu mą opiekunką. Hera i Pallada urażone mą decyzją przysięgły zemstę mi oraz Troi.

2 3 2