Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T12:47:43+01:00
Antoni Czechow był rosyjskim nowelistą i dramatopisarzem. Pochodził z niezamożnej rodziny kupieckiej. Urodził się w Taganrogu 29 stycznia 1860 roku, a zmarł w Badenweiler 15 lipca 1904 roku.
Po ukończeniu przez niego gimnazjum dostał się na studia w Moskwie dotyczące medycyny. które ukończył w 1884 roku. Jako student publikował satyryczne i humorystyczne utwory, m.in. Śmierć urzędnika czy Kameleon. Główna część jego dorobku powstała w długim okresie prowadzenia praktyki lekarskiej, zanim jeszcze jego dzieła przebiły się do szerszej publiczności. Utwory nie cieszyły się zainteresowaniem czytelników i, niestety, jego sztuk nie chciano wystawiać. Już od młodzieńczych lat interesował się teatrem. Pisał felietony i opowiadania rosyjskiej sceny. Jego pierwszą sztukę Płatanow wystawiono w Moskwie w roku 1881. Nie została ciepło przyjęta. Niektóre sztuki pisał na zamówienie, m.in. MChaT-u cieszyły się podobną popularnością.
W 1901 r. Czechow poślubił Olgę Knipper, ulubioną aktorkę Stanisławskiego, która grała większość pierwszoplanowych ról kobiecych w sztukach Czechowa.
Chorował na gruźlicę, jednak pomimo choroby udał się w podróż na wyspę zesłańców, by zebrać materiały do książki o katorżnikach.
Czechow zmarł 15 lipca 1904 r. na skutek wyniszczenia gruźlicą. Pochowano go na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie. Do dziś jego książki są w zestawie lektur, należą do podstawowego kanonu literatury światowej.
Do najpopularniejszych dzieł należą: sztuki teatralne, opowiadania, nowele.


mam nadzieję że pomogłam ; )
pozdrawiam.