Odpowiedzi

2010-03-18T18:28:57+01:00
Marek Edelman - to rozmówca Hanny Krall. Pełnił on w czasie powstania w warszawskim getcie obowiązki zastępcy komendanta.

Jurek Wilner - to łącznik między Polakami z AK a Żydami z ŻOB - u, zdolny poeta

Zalman Frydrych - był najlepszym strzelcem wśród powstańców, dostarczał broń do getta.

Michał Klepfisz - to członek ŻOB - u, utrzymywał kontakt z żołnierzami AK. Był chemikiem, od specjalistów z AK uczył się, jak przygotować skuteczne butelki zapalające

Adam Czerniaków - był prezesem Gminy w getcie warszawskim. W środowisku żydowskim cieszył się poważaniem i autorytetem. 23 lipca 1943 roku popełnił samobójstwo.

Profesor Moll - to słynny kardiochirurg pracujący w łódzkim szpitalu.
1 5 1
2010-03-18T18:40:10+01:00
Józef Dowbor-Muśnicki,

Wysocki Piotr podporucznik, założyciel tajnego sprzysiężenia niepodległościowego, inicjator Powstania Listopadowego.

Drucki-Lubecki Franciszek Ksawery, książę , polityk, działacz gospodarczy. W latach 1794-1800 służył w armii carskiej.

Czartoryski Adam Jerzy , książę, polityk, dyplomata, mecenas literatury i sztuki. Uczestnik Powstania Listopadowego. Rzecznik rozwiązania sprawy Polski przy pomocy Rosji. Po III rozbiorze uczestniczył w życiu politycznym Rosji jako doradca Aleksandra I. Uczestniczył w kongresie wiedeńskim (z ramienia Rosji).

Aleksander Ignacy, hrabia, margrabia Gonzaga Myszkowski , ojciec Z. Wielopolskiego, polityk konserwatywny w Królestwie Polskim. Podczas powstania listopadowego wysłany przez Rząd do Londynu,aby zabiegac o pomoc anglików.niestety wszystkie jego działania były bezskuteczne.
1 5 1