Wyjaśnij, czym charakteryzują sie następujące gatunki filmowe:
a) komedia
b)dramat
c)horror
d)thriller
e)western
f) science fiction
g) film katastroficzny
h) film akcji
i) film sensacyjny
j) film fabularny
k) film dokumentalny
l) film przygodowy
M) film obyczajowy
n) melodramat

1

Odpowiedzi

2010-03-18T19:35:19+01:00
Komedia-pogodny nastrój, komizm, najczęściej żywa akcja i szczęśliwe dla bohaterów zakończenie, bohater tworzy najczęściej konkretną postać np. Jaś fasola; szybkie tempo akcji.

dramat--bohaterów poznajemy bezpośrednio poprzez ich słowa i czyny -wyrazista akcja

horror-straszne momenty, niespodziewane, zaskakujące sytuacje. Dużo krwi( w niektórych).

thriller- W odróżnieniu od horroru tajemniczość i niesamowitość w thrillerze nie mają jednak cech nadprzyrodzonych; zagrożenie jest realne, często tkwi w psychice głównego bohatera, toczącego walkę wewnętrzną, choć ostatnimi czasy coraz częściej można spotkać się z dziełami (zwłaszcza filmowymi) zawierającymi w sobie mieszankę horroru jak i thrillera. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra - życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu.

western- kowboje, Indianie, odgrywa się przeważnie na Dzikim Zachodzie, strzelania i takie różne.

science fiction-połączenie nauki i fikcji. Główne motywy to: podróże kosmiczne, ufo, miasto przyszłości, bohaterm jest szalony naukowiec, heros ratujcy świat przed zagładą.

Film katastroficzny -gatunek filmu na temat trwającej lub mającej nastąpić katastrofy (takiej jak pożar, zatonięcie okrętu lub rozbicie się samolotu czy też kolizja z asteroidą). Zwykle filmy te wyróżniają się zaangażowaniem wielu dobrze znanych aktorów i wielowątkowością, skupiając się na podejmowanych przez bohaterów próbach uniknięcia katastrofy lub ograniczenia jej rozmiaru lub skutków.

film akcji- film sensacyjny którego głównym zadaniem jest dostarczanie rozrywki widzom poprzez pokazywanie pościgów samochodowych, strzelanin, bijatyk i innych scen kaskaderskich o dużym ładunku napięcia i emocji.

film sensacyjny-gatunek komercyjnego filmu fabularnego, budzący duże emocje i zainteresowanie widza. Filmy sensacyjne przedstawiają zaskakujące wydarzenia, głównie związane ze światem przestępczym, np. zbrodnia. Jego zadaniem jest dostarczenie rozrywki widzom poprzez pokazywanie sensacji tj. strzelanin, bijatyk, pościgów samochodowych i innych scen kaskaderskich o dużym ładunku napięcia i emocji.

film fabularny- film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.

film dokumentalny-szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych

film przygodowy- gatunek filmu o ryzykownych, ekscytujących przeżyciach. Charakteryzuje się szybką akcją i zaskakującymi zwrotami sytuacyjnymi. Akcja dzieje się zwykle w mało znanych miejscach. Bohater wikła się w sytuację z której musi wybrnąć. Pokonuje przeszkody i konflikty by na koniec cało wyjść z opresji.

film obyczajowy-stosowana w Polsce nazwa gatunku filmowego traktującego o sposobach postępowania, charakterystycznych zachowaniach społecznych, zwyczajach, nawykach, przyzwyczajeniach lub codzienności.
melodramat-gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów".Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.pozdrawiam;)
62 4 62