Odpowiedzi

2009-10-27T11:36:10+01:00
Głównym przystosowaniem stawonogów w tym owadów, które są m. in. roślinożercami są specjalne narządy gębowe:
- gryzący np. chrząszcz ułatwiający pobieranie twardego pokarmu, np częsci roślin
- liżący np. mucha
- gryząco-liżący np. trzmiel -przystosowany do wysysania nektaru, rozgryzania części kwiatów, rozdrabniania pyłku oraz urabiania wosku
- ssący np. motyl- przystosowany do wysysania płynnego pokarmu np. nektaru kwiatowego
- kłująco-ssący np. komar- przystosowany do nakłuwania tkanek i pobierania soku komórkowego roślin lub krwi zwierząt

Ptaki odżywiają się owocami, ziarnami, owadami, myszami, rybami, nektarem kwiatów, padliną. Ponieważ nie mają zębów, muszą połykać zdobycze w całości. Wiąże się z tym budowa ich układu pokarmowego. Ptaki mają w nim specjalne wole. Służy ono ptakom drapieżnym jako przejściowy magazyn pożywienia, ziarnojadom do zmiękczania twardych ziaren. W wolu powstaje galaretowato- serowa masa , którą gołębie karmią swe pisklęta. Żołądek ptaków składa się z dwóch części: gruczołowej i mięśniowej. U ptaków odżywiających się pokarmem roślinnym żołądek mięśniowy jest mocniej rozwinięty, gdyż w jego wnętrzu znajdują się drobne kamyki. Ptaki specjalnie je połykają, bo służą im one jako zęby.
Ptaki mają bardzo dobrze rozwinięte dzioby. Niektóre mają grube, mocne do rozłupywania ziaren, cienkie i ostre do chwytania owadów w locie, szerokie z listewkami służące do odcedzania pokarmu z wody, długie zakrzywione do wypijania nektaru z głębokich kwiatów.