1.Ułóż w imieniu młodzieży list , który mógłby zostać odczytany w czasie obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja , skierowany dp rządzących .

2.Napisz zaproszenie na wystawę obrazów "Królowie i Królowe"


Proszeee o szybką odpowiedź na dwa zadaniaa .
Odp powinna zajmować conajmniej 1 strone kartki od zeszytu.
Prosze.

2

Odpowiedzi

2010-03-18T19:52:44+01:00
Drodzy politycy, reprezentanci Rzeczpospolitej Polski !!!
Obchodzimy dzisiaj 219 rocznicę wprowadzenia Konstytucji 3 Maja. Świętujemy sukces, jakim było ustanowienie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Była ona przełomem w ówczesnej polityce. Zlikwidowane obecne od dawna wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zniesiono złotą wolność szlachecką. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. W ten sposób złagodziła najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Miała ona wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz egalitarnej i demokratycznej monarchii konstytucyjnej. Była niekwestionowanym sukcesem Rzeczpospolitej.
Dzisiejsza władza powinna brać przykład z odwagi i poświęcenia dawnych polityków. Aby wprowadzić Konstytucje 3 Maja użyli oni podstępu. Polegał on na tym, że podpisała ją 1/3 wtajemniczonych członków Sejmu, kiedy to inni wrócili do domu na święta Wielkanocne. Zrobili to, aby nie dopuścić do odrzucenia projektu. Zależało im wyłącznie na sprawiedliwości i godnym bycie społeczeństwa. Również król podpisał Konstytucję, mimo, iż jej powodzenie było według niego wątpliwe.
My, młodzież polska uważamy, że ich postępowanie powinno znaleźć odzwierciedlenie w dzisiejszym sposobie rządzenia naszym krajem. Prosimy was, aby waszym priorytetem było zawsze dobro Rzeczpospolitej Polski, oraz jej mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy Państwa na wystawę obrazów zatytułowaną "Królowie i Królowe", która odbędzie się w Pałacu Prezydenckim dnia 24.04.2010r. Uroczyste rozpoczęcie przewidziane jest na godzinę 16.00. Będziemy zaszczyceni Państwa obecnością.
Przedstawiciele rządu Rzeczpospolitej Polski
4 4 4
2010-03-18T19:53:44+01:00
Droga Młodzieży!
Zebraliśmy sie tu dzisiaj aby chucznie świentować Konstytucje 3 maja.Napewno wszyscy wiemy co to jest i gdzie została ona uchwalona,ale żeby to sobie utrwalić opowiam w streszczeniu.Posłuchajcie!!W 1791 roku 3 maja została podpisana Konstytucja regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Stała sie ona pierwsza w Europie oraz druga na świecie. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Przyjęcie Konstytucji 3 maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II została pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacją targowicką – spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom osłabiającym ich wpływy. Pomimo tej klęski i późniejszego II rozbioru Polski, Konstytucja 3 maja wpłynęła na późniejsze ruchy demokratyczne w świecie. Po utracie niepodległości w 1795, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny".Młodzieży pamientajmy o tym jak nasza Polska Musiała walczyć o to aby nasz kraj był wolny.


2. Zaproszenie


Jako organizator mam zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców naszego miasta na wystawe pod tytułem ,,Królowie i Królowe",która odbendzie sie 11 kwietnia o godzinie 16 w naszym muzeum.Na wystawie bendziemy mogli zobaczyc jak to było 400 lat temu.Niesamowite historie i zdiencia.Jeszcze raz serdecznie zapraszam!

Organizatorzy
(podaj swoje imie)
1 5 1