Odpowiedzi

2012-02-15T19:07:55+01:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Kiedy w roku 1846 Moniuszko przyjechał na krótko do Warszawy, powziął pomysł stworzenia opery, której akcja rozgrywałaby się w Polsce, a muzyka nawiązywałaby do muzycznych tradycji narodowych. Tak narodziła się „Halka” z librettem Włodzimierza Wolskiego, najpierw jako utwór dwuaktowy (Wilno 1848), a następnie czteroaktowy, wystawiony  w Teatrze Wielkim w Warszawie (1858).

Treścią opery "Halka" S. Moniuszki jest dramat osobisty góralskiej dziewczyny, Halki, ukazany na tle nierówności społecznej w dawnej Polsce szlacheckiej. Oprócz Halki, do głównych postaci wystepujących w operze należą:

Jontek - góral, wierny towarzysz Halki,

Janusz - młody szlachcic,

Zofia - szlachcianka, narzeczona Janusza,

Stolnik - jej ojciec,

Dzięba - zaufany ojca.

Akcja toczy się na Podhalu. Tragiczne przeżycia Halki, doprowadzające ją do obłędu i samobójstwa, są skutkiem zawodu, jaki spotkał dziewczynę, naiwnie wierzącą w trwałość uczucia i uczciwość szlachcica. Inni przedstawiciele ludu występujący w operze, przestrzegają przed tego rodzaju naiwnością, nie wierzą szlachcie, chwilami postawa ich jest wręcz wroga.

Akcenty krzywdy społecznej w "Halce" nie są dziełem przypadku. "Halka" napisana została pod wrażeniem krakowskiego powstania 1846 r. i dobitnie tłumaczyła dlaczego podburzeni przez Austriaków chłopi nie poparli powstania zbrojnego, a nawet zwrócili sie przeciwko szlachcie.

 

Pozdrawiam.

7 5 7