Odpowiedzi

2009-03-17T10:12:35+01:00
Aby można było powiedzieć jak Państwo może wpłynąć na zmniejszenie bezrobocia, musimy się zastanowić nad konkretnymi przyczynami bezrobocia w Polsce.

    Pierwszą przyczyną bezrobocia jest likwidacja niektórych gałęzi przemysłu. Jeżeli państwo likwiduje kopalnie, fabryki i inne ośrodki w których pracują ludzie to zwiększa bezrobocie. Państwo może wpłynąć na to, aby zmniejszyć spadek bezrobocia, poprzez tworzenie nowych ośrodków przemysłowych.
    Kolejną przyczyną bezrobocia jest trudny dostęp do informacji o nowych miejscach pracy. Niekiedy jest taka sytuacja, że bezrobotni mieszkają z dala od Urzędów Pracy, gdzie najczęściej wywieszane są ogłoszenia. Państwo może postarać się o większe zareklamowanie nowych miejsc pracy.
    Kolejnym problemem są trudności mieszkaniowe. Jeżeli osoba jest zainteresowana pracą w określonej firmie, która jest bardzo oddalona od miejsca zamieszkania przyszłego pracownika, to koszty dojazdu mogą nie pokrywać się z zarobkiem pracownika, przez co pracownik nie podejmie pracy. Państwo może dołożyć wszelkich starań do tego, aby pracownicy dojeżdżający do pracy mieli zniżki na bilety komunikacji miejskiej. Może także ofiarować swojemu pracownikowi mieszkanie niedaleko ośrodku pracy.
    Kolejny problem to brak wykształcenia. Państwo powinno finansować kursy szkoleniowe dla nowych pracowników. Dzięki temu zwiększy się wykwalifikowanie pracowników, jak i ich chęć podjęcia dalszego szkolenia.
    Zmiany technologiczne także wpływają na bezrobocie. Usunięcie tego problemu także rozwiąże tworzenie darmowych kursów sponsorowanych przez państwo.
    Wysokie zasiłki dla bezrobotnych, to kolejny czynnik bezrobocia. Po co ktoś ma pracować, jak dostaje sowite wynagrodzenie za siedzenie w domu ?
    Największym skutkiem bezrobocia jest brak, bądź mała ilość ośrodków pracy. Państwo może zniwelować to poprzez zwiększenie dofinansowania na tworzenie nowych zakładów pracy. Może także wprowadzić specjalne ulgi, które sprawią, że nowy pracodawca nie będzie musiał odprowadzać podatków większych niż jego utarg(zarobek).

Sądzę, że jest o wiele więcej przyczyn niż te które wymieniłem. Sądzę także, że nie ma specjalnej organizacji powołanej do tego, aby śledziła zmiany zatrudnienia.
1 4 1