Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T19:58:43+01:00
Wywiad z Prezesm OSP Brczewo, który przeprowadzil dziennikarz GO Władysław Katarzyński.

- O takiej osobie jak pan mówi się człowiek-orkiestra. Gdzie pan pracuje, jaki jest zakres pańskich zainteresowań?
- Jestem na etacie w telewizji kablowej. Ostatnio kręciliśmy, na przykład, posiedzenie rady miejskiej, co zajęło aż siedem godzin. W tejże radzie zasiadam sam od dwóch kadencji, w komisji kultury, sportu i turystyki. Ale jak mnie poproszą, to prowadzę również imprezy w domu kultury, jak niedawną uroczystość nadania tytułu Barczewianin Roku i wręczenie statuetek Anioł Sukcesu. No i pełnię funkcję, która daje mi wiele satysfakcji, jestem prezesem w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Barczewie, gdzie komendantem, gminnym zarazem, jest Mariusz Dowgiałło.
- Poświęćmy więcej czasu OSP w Barczewie, która w ubiegłym roku obchodziła 60-lecie powstania. W ostatnią niedzielę strażacy byli współorganizatorami i obsługiwali spływ kajakowy Pisą. Nie wszyscy zostali z uczestnikami do końca. Dlaczego?
- W trakcie podsumowania spływu otrzymaliśmy informację o pożarze stodoły w Gadach, gmina Dywity, więc interweniowaliśmy. A nazajutrz paliły się dwukrotnie sadze w kominach na wsi. We wtorek natomiast pomagaliśmy OSP w Jezioranach przy ratowaniu ofiary wypadku samochodowego w Kostrzewach. To nie jedyne nasze zadania. Obok obsługi spływów kajakowych ochraniamy z policją i strażą miejską imprezy sportowe i kulturalne. Dodam, że w wielu akcjach o różnym charakterze uczestniczą również inne jednostki OSP z naszej gminy: z Barczewka, Ramsowa i Bartołt Wielkich. Straż pożarna współpracuje również z Joanitami.
- Ile osób należy do OSP w gminie?
- Ponad osiemdziesiąt plus ci z drużyn młodzieżowych. Dodam, że wyróżniamy się w powiecie liczbą przeszkolonych ratowników medycznych, których jest dwudziestu. Liczba strażaków jest płynna, bo nie wszyscy wytrzymują presję, jaka towarzyszy akcjom, no i wielu chłopaków wyjeżdża za granicę za chlebem.
- Jakiś czas temu narzekaliście na braki w sprzęcie. Jak jest teraz?
- Dotyczyło to między innymi zużytego taboru samochodowego. Ale wymieniliśmy kilka wozów na nowsze, mamy też nowoczesny sprzęt do ratownictwa drogowego czy też taką cenną rzecz, jak miernik wielofazowy do wykrywania czadu czy łódka ratownicza z przyczepą, którą użyliśmy na spływie. Dodam, że część zakupów mogliśmy zrobić dzięki wsparciu sponsorów. Aby znaleźć te pieniądze, wysłaliśmy listy z apelem o pomoc do różnych firm. Stwierdzam z satysfakcją, że wiele z nich nam pomogło.
- Barczewska OSP współpracuje z działającą strażą pożarną w Hagen w Niemczech. Na czym polega ta współpraca?
- Jeździmy na wymiany. W tym roku oni obchodzą 50-lecie. Zostaliśmy zaproszeni na uroczystości jubileuszowe.


Zródlo: Gazeta Olsztyńska
  • m0na
  • Rozwiązujący
2010-03-18T20:01:01+01:00
S- strażak
R- reporterr: Dzien dobry ,chcialabym przeprowadzic z panem wywiad
s: dobrze co chcielibyscie wiedziec
r: na czym polega praca strazaka ?
s: praca strazaka to nie tylko gaszenie pozarow . strazacy sa tez potrzebni do innych specjalnych zadan
r: na przyklad do jakich ?
s: W zyciu codziennym zdarza sie ze nasz pupil (kot) wejdzie gdzie nie trzeba my sluzymy pomocą
r: czy praca strazaka jest meczac
s: Jest! ale gdy kocha sie to co sie robi to ciezka praca staje sie przyjemnoscia
r: Ile pan juz sluzy w strazy ?
s: W tym zawodzie jestem juz od ponad 10 lat
r: dziekuje za wywiad
s : nie ma za co
2 3 2