1. Wyjaśnij dlaczego dno Oceanu Atlantyckiego rozszerza się.
to jest 1d/54 Planeta Nowa 1 gim

2.Na pdst. poniższego tekstu napisz, który lot będzie trwał krócej: z Nowego Jorku do Londynu, czy z Londynu do Nowego Jorku. Uzasadnij swój wybór.

Prądy strumieniowe to wąskie, niemal poziome strumienie powietrza, występujące w górnych warstwach troposfery i dolnych partiach stratosfery. Tworzą się one najczęściej w strefach położonych między 35 a 65 stopniem szerokości geograficznej. Prądy te okrążają kulę ziemską z zachodu na wschód z prędkością dochodzącą do 200 km/ h ( czasem do 400 km/ h ). Bardzo często są one wykorzystywane przez pilotów samolotów pasażerskich, którzy mogą w ten sposób skrócić czas przelotu i zmniejszyć zużycie paliwa.

5/ 37 Planeta Nowa 1 gim
To są zadania z gwiazdką!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T21:20:23+01:00
Zad 1.
Dwie płyty odsuwaja sie od siebie a rozpuszczona skała z płaszcza Ziemi podnosi się do powierzchni pomiędzy płytami i twardnieje, tworząc nową skorupę, zwykle w formie grzbietu oceanicznego. Nowo utworzona skorupa osadza się po obu stronach grzbietu, powodując rozszerzanie się dna oceanicznego.
Zad 2.
Krócej bdzie trwal lot z NY do Londynu, poniewaz samolot bedzie lecial z pradem. Więc będzie mógł uzyskać większą prędkosc i szybciej doleciec do celu. A samolot lecacy z Londynu do NY bedzie musial stawiac czolu wiekszym oporom rozpedzonego powietrza, więc poleci wolniej i później dotrze do miejsca. Zużywając dodatkowo wiecej paliwa niż samolot lecący z NY do Londynu.

Licze naj :)
Na 100% dobrze :)
1 5 1