Proszę o dokładne opisanie zjawiska jakie zachodzi pod wpływem światła na powierzchni płyty CD ( na odwrocie ), powstaje coś ale tencza , słyszałem, że jest to coś typu rozczepienia promieni świtlnych ale nie wiem czy to jest dobrze. Także opiszcie prosze z sensem za najlepszą i wyczerpującą i napisaną jak na ucznia gimnazjum ( co nie znaczy, ze ma być na niskim poziomie ) daje naj... Dzięki :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T20:56:01+01:00
Rozszczepienie światła

Rozszczepienie światła spowodowane jest różną prędkością rozchodzenia się promieni świetlnych o różnych barwach. Różna prędkość rozchodzenia się światła owocuje oczywiście różnym współczynnikiem załamania światła i różnym kątem załamania (patrz zjawisko załamania światła).
Ponieważ zaś światło białe jest mieszaniną świateł o wielu barwach, to przepuszczenie go przez pryzmat spowoduje rozdzielenie poszczególnych składowych na piękną tęczę.Np. promienie czerwone rozchodzą się w szkle szybciej niż promienie fioletowe. Dlatego też promienie czerwone załamują się słabiej niż fioletowe. Załamanie i rozszczepienie światła występuje dla większości materiałów przezroczystych. Ono nadaje piękny poblask brylantom i kryształom, ono powoduje powstawanie tęczy (światło jest wtedy załamywane i rozszczepiane przez miniaturowe kropelki wody).

Rozszczepienie najłatwiej jest zaobserwować w pryzmacie (w porównaniu do tego samego efektu padającego na zwykłą granicę dwóch ośrodków), ponieważ załamuje on i rozszczepia światło dwukrotnie dzięki czemu barwne promienie są silniej rozbieżne niż w przypadku załamania jednokrotnego.W przypadku soczewek używanych do produkcji przyrządów optycznych rozszczepienie jest zjawiskiem niekorzystnym, ponieważ powoduje ono powstawanie tzw. aberracji chromatycznej.
na podstawie tego znajdziesz odp na swoje pytanie!!!!