Odpowiedzi

2010-03-19T11:40:46+01:00
Morze śródziemne jest jednym z największych ziemskich mórz o znacznej głębokości sięgającej nawet do ponad 5 tys m, obmywa brzegi aż trzech części świata: Europy, Azji i Afryki. Wpadają doń tak wielkie rzeki jak: Nil, Dunaj, Dniepr, Don, Pad czy Rodan. Do tego nad jego brzegami rozkwitały najwspanialsze w historii cywilizacji kultury, wyjątkowe morze - Morze Śródziemne.

Wycieczkę w region basenu Morza Śródziemnego warto odbyć ze względu na bardzo urozmaicony krajobraz naturalny, ciekawą florą i faunę, interesujące zabytki kultury, sprzyjający wypoczynkowi ciepły klimat oraz szczególną gościnność mieszkańców.
Na wybrzeżu Morza Śródziemnego możemy spotkać niemal wszystkie typy plaży m.in. kamieniste, piaszczyste i żwirowe. Są miejsca w których wysokie grzbiety górskie bezpośrednio spotykają się z morzem tworząc bardzo urokliwe plenery. Zbocza te porasta bujna roślinność zwana makią. Są to gęste niedostępne zarośla, złożone głównie z krzewów, roślin zielonych i karłowatych drzew. Można wśród nich odnaleźć oleandry, jałowce, wawrzyny i mirty. Między nimi rosną rozmaryny, kolcolisty i powojniki. Rosnącym tutaj ziołom takim jak tymianek czy lawenda, makia zawdzięcza swój charakterystyczny, intensywny zapach. Łagodny klimat śródziemnomorski sprzyja uprawie wielu roślin. Występują tu duże plantacje winogron zwane winnicami oraz owoców cytrusowych : mandarynek, pomarańczy i cytryn. Uprawia się również brzoskwinie i figi. Charakterystyczne dla krajobrazu śródziemnomorskiego są także gaje oliwne. Z uprawianych tam oliwek wytłacza się jadalny ojej – oliwę.
Obecnie na Morzem Śródziemnym lasy rosną jedynie w niedostępnych dolinach i wysokich partiach gór. Charakteryzują się wiecznie zielonymi dębami, cyprysami i piniami. W strefie krajobrazu śródziemnomorskiego żyje wiele gatunków zwierząt. W górach najczęściej występują koziorożce, kozice i daniele. Ciekawostką fauny tego regionu są jedyne w Europie wolno żyjące małpy magoty występujące na półwyspie Gibraltar
Charakterystycznym dla wielu miejsc w basenie Morza Śródziemnego ptakiem brodzącym jest flaming. Zwierzęta te gromadzą się licznie w dolinach rzek tworząc dzięki swemu szczególnemu upierzeniu wręcz różowe plamy.
Włochy – jeden z krajów śródziemnomorskich. Był kolebką cywilizacji i kultury romańskiej. Dzięki temu na tych terenach możemy spotkać wiele zabytków świadczących o dawnej potędze. Należą do nich między innymi : Koloseum w Rzymie – olbrzymi amfiteatr zbudowany w I w naszej ery i Partenon. Zabytki i pozostałości po starożytnych cywilizacjach możemy spotkać również w Gracji i Egipcie.
W królestwie faraonów możemy zwiedzić ruiny starożytnych świątyń i miejsca kultu. Dzięki sprzyjającemu podróżnikom klimatowi, region ten jest niezwykle często odwiedzany przez turystów w ciągu całego roku.