Odpowiedzi

2010-03-18T22:03:13+01:00
Wśród żyjących paprotników wyróżniamy m.in: paprocie, np. wietlicę samiczą, paprotke zwyczajną, skrzypy, np. szkrzyp polny, skrzyp olbrzymi, widłaki, np. widłak jałowcowaty, widłak goździsty.
Paprotniki spotykamy głownie w lasach (paprocie, widłaki, niektóre skrzypy), choć występują też na łąkach i w ogrodach (skrzypy). Obecnie żyjące paprotniki są niewielkim roślinami, ale w dalekiej przeszłosci tworzyły również formy dzrzewiaste.
Paprotniki mają zróżnicowaną wielkość i kształty. Wszystkie, niezależnie od formy, mają ciało zbudowane z organów- łodygi liści oraz korzeni. Wiele paprotników ma podziemną łodygę, zwaną kłączem, które pełni funkcję spichrzowe. Dzięki temu paprotnikowi po utracie liści (zimą) mogą przetrwać niesprzyjające warunki, a z nadejściem wiosny wykorzystać nagromadzone kłączu substancje do wytworzenia nowych liści. Sposób rozmnazania się paprotników jest podobny- przebiega ono bezpłciowo, z udziałem zarodników, które powstają w zarodniach, oraz płciowo- z udziałem gamet. Wszystkie paprotniki są roślinami wieloletnimi.
3 1 3