Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T23:39:04+01:00
Uzależnienie - silne, niekontrolowane przywiązanie do [przyjmowania pewnych] substancji, przedmiotów, rzeczy, urządzeń. Uzależnić się od wszystkiego - nie tylko od schematycznych substancji, jakimi są: alkohol, nikotyna, narkotyki czy kawa, lecz praktycznie od każdego przedmiotu, który nas otacza, a któremu [to] poświęcamy zbyt dużo czasu, najczęściej przez nas niekontrolowanego. W dzisiejszych czasach coraz groźniejszym "konkurentem" używek staje się komputer.

Na przestrzeni minionych kilkunastu lat wyjątkowo rozwinęła się elektronika, a co za tym idzie - i dostęp do niej. Dzisiaj praktycznie w każdym domu prócz radia, telewizora i mikrofalówki obecny jest komputer - nie bójmy się powiedzieć: obiekt kultu młodych ludzi. Najczęściej ów komputer podłączony jest dodatkowo do sieci internetowej, co znacznie poszerza możliwości młodego człowieka, a i także pogłębia jego uzależnienie. Poczta elektroniczna, blogi, komunikatory, gry: strategiczne, zręcznościowe, bardziej lub mniej kreatywne; możliwość odtwarzania muzyki, oglądania filmów - to tylko jedne z nielicznych opcji, jakie gwarantuje to magiczne urządzenie. Młodzi ludzie spędzają przed ekranami coraz więcej czasu, wypierając bądź zaniedbując tym samym inne czynności życiowe. Po co spotykać się z przyjaciółmi, skoro istnieje Gadu-Gadu? Po co iść z mamą do sklepu po nowe buty, skoro mamy do dyspozycji Allegro? Po co fatygować się na boisko, by zagrać z kolegami "w nogę", skoro brat własnie zainstalował najnowszą Fifę?
Uzależnienie to jest wyjątkowo groźne, bo - jak widać - młodzi ludzie alienują się od świata zewnętrznego, skupiając się jedynie w pełni na płaskim ekranie monitora i czterech ścianach pokoju (w którym, nota bene, jest wielbiony przez nich komputer). Zachowanie to prowadzi do licznych chorób, o których regularnie informują lekarze: wad wzroku spowodowanych nadmiernym i długotrwałym wpatrywaniem się w promieniujący element, jakim jest ekran komputera, otyłości, spowodowanej brakiem ruchu, ale także coraz częściej można zaobserwować występujące dysgrafie (nierzadko najmłodsze już dzieci są w stanie sformatować komputer, ale w słowie "żółć" zrobić trzy błędy), agresje (głównie wynikające z nadużywania gier komputerowych) i choroby psychiczne, zwłaszcza głośny ostatnimi czasy syndrom hikikomori.

Komputer nie jest "złem" i "przekleństwem", to w gruncie rzeczy wyjątkowo przydatny przedmiot: szybki sposób komunikacji oraz zdobywania informacji. Jednak w momencie, gdy dana osoba traci kontrolę nad czasem przed nim spędzanym, przedmiot ów staje się groźny - zarówno dla zdrowia, jak i - w niektórych przypadkach - także życia młodych ludzi. Podsumowując - z wszystkiego można korzystać, lecz w rozsądnych ilościach i z umiarem.