Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-19T08:17:47+01:00
Co to jest autoprezentacja? Krótko mówiąc jest to przedstawienie swojej osoby w jak najlepszym świetle. Przedstawiamy siebie w sposó niekoniecznie prawdziwy, ponieważ używamy w niej samych najlepszych naszych cech, opierając się czasami na przykładach z życia, a przecież nie zawsze jesteśmy tacy nieskazitelni. Zdarzają się każdemu dni gorsze, popełnianie błędów, ale tego już nigdy nie zamieścimy w autoprezentacji.
W autoprezentacji staramy się także uwidocznić nasze poglądy, a szczerze mówiąc, nie zawsze są one zgodne z naszymi wizjami. Chcemy po prostu sprzedać się z jak najlepszej strony, wiec - oszukujemy.
Dowodem są np.wybory MISS. Przecież w swoich autoprezenttacjach każda z nich chce ratować świat, wspomagać biedne dzieci, ratować zwierzątka itp, a w gruncie rzeczy - cce wypaść jak najlepiej i nie zawsze lubi zwierzęta, czy spotkania z dziećmi specjalnej troski. Ale kłamie - dla dobra własnej sprawy, aby wygrać.
Kolejnym przykładem jest pracodawca, którego oszukuje się juz nawstępie, pisząc list motywacyjny, w którym między samymi doskonałościami firmy , opisujemy też siebie, jako najbardziej pasujących do niej ludzi. Zwykle bywa tak,ze firmę znamy z nazwy i z tego, co ktoś lub gdzieś o tym usłyszymy, a nie mamy o niej koniecznie najlepszego zdania. Jednak chcemy podjąć pracę, aby mieć zarobki, więc - kłamiemy, że jesteśmy stworzeni, by tam pracować.
Czy uczeń na lekcji, opisujący w charakterystyce postaci własną nauczycielkę napisze prawdę? Przecież wiadomo, że nie zawsze nauczyciel jest w porządku, czy uwielbiamy jego lekcje. Jednak zapewne będą w tej charakterystyce same plusy odnośnie jego osoby - to także nie jest prawdą, a jednak tacy jesteśmy.
Wydaje mi się, ze nikt nie jest do końca szczery w wypadku opisywania własnej osoby. Każdy ozdabia siebie w jak najlepsze cechy, aby zakryć wady. A przecież nie ma ludzi bez wad. Jednak uwidacznianie wad w autoprezentacji byłoby wielkim błędem, więc musimy nazbierać jak najwięcej cech ( niekoniecznie na 100% swoich ), aby wypaść jak najlepiej.