Definicja powieści i 4 rzeczy (cechy) którymi się wyróżnia. I jeszcze podobieństwa między nowelą a opowiadaniem.
Jeżeli kopiujecie z netu to róbcie to przynajmniej dobrze ;P Daję dużo punktów i naj więc liczę, że dobrze to zrobicie :)

2

Odpowiedzi

2010-03-18T22:50:23+01:00
Powieść-jeden z gatunków literackich(należy do epiki)
powieść jest pisana prozą, w której występują liczne dialogi, opisy akcji i natury. powieść możne posiadać: narratora wszystkowiedzącego(wie wszystko o przeszłości i przyszłości,zna historie bohaterów); może mieć tzw.:narratora PIERWSZOOSOBOWEGO lub TRZECIOOSOBOWEGO.
powieść zawiera wielowątkową, liniową, chronologiczną fabułę.
14 3 14
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T22:54:11+01:00
Powieść:

To długa literacka wypowiedź pisana prozą z rozbudowaną wielowątkową fabułą i tłem oraz obejmująca narrację odautorską i dialogi postaci.

Wyróżniamy kilka rodzajów powieści:

Rodzaj narracji:

* powieść auktorialna – w której narrator komentuje wydarzenia, ale między nim a światem przedstawionym istnieje dystans; narrator nie jest bohaterem, nie występuje w świecie przedstawionym – w grupie tej mieści się powieść klasyczna
* powieść pierwszoosobowa – w której narrator występuje w świecie przedstawionym w tym samym miejscu i czasie, co bohaterowie oraz opowiada, co przeżył lub czego dowiedział się od innych; narrator jednak wie więcej niż pozostali bohaterowie – jest to najczęstsza forma powieści autobiograficznej
* powieść personalna – w której trudno wyczuć obecność narratora, gdyż czytelnik patrzy na akcję oczami bohatera; brak w niej komentarzy do działań bohaterów, występuje tylko opis ich zachowań i myśli.

Ze względu na formę:

- epistolarna - w formie listu - np. Cierpienia młodego Wertera Goethego;

- dialogowa – pisana w formie czystego dialogu – bez fragmentów opisowych i czysto-narracyjnych
- rzeka – stanowiąca zbiór minipowieści, pisanych w porządku chronologicznym tworzących jedną całość
- szkatułkowa – pisana w formie zbioru pozornie z sobą niezwiązanych opowiadań – np. opowiadających tę samą historię z punktu widzenia różnych narratorów, lub zbudowanej w formie "opowiadania w opowiadaniu".
- strumień świadomości – powieść nie opisująca wydarzeń zewnętrznych lecz stanowiąca "zapis myśli"

Cechy powieści:
-jest długim utworem,
-występują postacie główne,drugoplanowe i epizodyczne,
-podział na rozdziały,
-jest wiele wydarzeń,
-jest wiele opisów przyrodniczych,
-jest pisana prozą,
-długi czas akcji,

Różnice między nowelą i opowiadaniem:

Opowiadanie to krótki utwór o prostej akcji, pisany prozą, a nowela odznacza się luźną konstrukcją i brakiem rygorów, które w niej obowiązują. Opowiadanie jest najważniejszym ze sposobów (czyli form), jakie stosuje w swej wypowiedzi narrator. Relacja o zdarzeniach przekazywana z perspektywy czasu i ukazująca związki między zdarzeniami. Natomiast nowela zawiera jeden wątek, akcja odznacza się mocno zaznaczonym punktem kulminacyjnym (który zmienia losy bohatera)i wyraźnym dobitnym zakończeniem. Podobieństwo jakie zachodzi między tymi dwoma przykładami w epice jest takie że obydwa utwory są pisane prozą.
36 3 36